27.07.2016 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tohtoročná úroda obilnín v SR bude nadpriemerná

Tohtoročná úroda obilnín v SR bude nadpriemerná, bude pravdepodobne ešte lepšia ako vlani. Tá bola najlepšia za posledné desaťročie. Uviedol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) na žatevnom poli v Záhorskej Bystrici, za účasti predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka, štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Antona Stredáka, generálneho riaditeľa poľnohospodárskej sekcie MPRV Štefana Rybu, predsedníčky predstavenstva Družstva podielnikov Devín Zuzany Pagáčovej, ako aj agropotravinárskych odborníkov.

"Úroda (obilnín) je nadpriemerná. Z tohto titulu budeme musieť brať na vedomie pokles cien, s tým musíme žiť. Budeme musieť naďalej vyvíjať tlak smerom k Bruselu, pokiaľ ide o mlieko, pravdepodobne aj o bravčové mäso. S tým súvisí aj produkcia obilnín," priblížil predseda vlády SR.
"K pondelku (25. 7.) máme pozberaných 60 % plôch pšenice a zhruba rovnakú výmeru jačmeňa. Repku máme pozberanú z 88 % plôch. Z toho, čo je pozberané, možno hovoriť, že hektárové výnosy sú nadpriemerné. Za predpokladu, že sa pozberá aj zostávajúcich 40 % plôch bez problémov, vyzerá to, že tohtoročná úroda bude jedna z najvyšších za posledných desať rokov," povedal Semančík. Farmári však podľa jeho slov nemajú radosť z realizačných cien za obilie, ktoré sú už medziročne nižšie o 20 až 30 eur za tonu.
"Momentálne na našom družstve pracujeme na zbere pšenice. Vzhľadom na aktuálne počasie to vyzerá tak, že žatva u nás bude trvať ešte minimálne šesť až desať dní, keďže že pod strechou máme len približne 38 % úrody. Výnosnosť plodín je dobrá, repka má výnosy asi 3,9 tony z hektára a pšenica sa pohybuje na úrovni 7 ton z hektára," dodala Pagáčová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down