27.06.2014 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tohtoročná žatva na Žitnom ostrove sa oneskoruje

Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky sa žatva v regióne Dunajská Streda oneskoruje. Obilie je vlhké, preto poľnohospodári zatiaľ len skúšajú stroje. Na Hornom Žitnom ostrove v niektorých lokalitách začali so zberom ozimnej repky, avšak žatva sa v plnom prúde nerozbehla. Informovala o tom TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska so sídlom v Dunajskej Strede Helena Patasiová.

Ako uviedla, na suchých a štrkovitých pôdach sa priemerné úrody pohybujú na úrovni minulého roka, čo znamená, osem ton/ha, ale sú aj také lokality, kde dosiahnu i lepšie výsledky. "Viacerí farmári uzavreli zmluvy s odberateľmi ešte v zimnom období. Pre nich platia nákupné ceny repky ozimnej vo výške 330 - 350 eur. Na voľnom trhu je cena nižšia, okolo 315 eur," konštatovala.
Dodala, že hustosiatych obilnín je v regióne málo, väčšinou sú určené na kŕmenie zvierat. "Žatva pšenice na výmere 22.000 ha sa začne koncom budúceho týždňa, v porovnaní s vlaňajším rokom sa termín zberu posúva. Agronómovia odhadujú, že v prípade pšenice môžeme očakávať 6-tonové úrody, vlani to bol 5-tonový priemer," ozrejmila Patasiová s tým, že úrody budú lepšie, táto skutočnosť ale neposilní situáciu poľnohospodárov. "Nákupné ceny určujú odberatelia," zdôraznila.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down