04.04.2014 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tohtoročné priame platby sa znížia o 1,3 percenta

Európska komisia zverejnila minulý týždeň návrhy, ktorými sa spúšťa „finančná disciplína“ pre účtovný rok 2014. V praxi to bude znamenať zníženie priamych platieb o 1,3 percenta. Takto „ušetrené“ peniaze sa použijú na financovanie krízovej rezervy európskeho poľnohospodárstva.

Komisiou predložené návrhy sa týkajú žiadostí o priame podpory pre rok 2014, o ktoré budú poľnohospodári žiadať v apríli – máji tohto roku a vyplatené budú v decembri (z rozpočtu na rok 2015). Návrhy zahŕňajú aj stanovenie stropu, ktorý oslobodzuje prvých 2000 eur priamej podpory od uvedeného krátenia.

Mechanizmus finančnej disciplíny, ktorý bol predstavený v júni 2003 v rámci takzvanej Fischlerovej reformy, bude aktivovaný len druhýkrát. Sadzba 2,45 percenta aplikovaná na rok 2014 zabezpečí, že rezerva pre prípad krízy na trhu vo výške 433 miliónov eur (v bežných cenách) bude k dispozícii v rozpočte na rok 2015.

Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko, teda krajiny, ktoré sú v stave postupného zavádzania priamych platieb, sú oslobodené od tohto zníženia priamej podpory.

Úradníci DG AGRI však zdôraznili, že číslo krátenia (1,3 %) je ešte stále len orientačné. Konečný výpočet tejto sadzby bude závisieť od takzvaného Listu prispôsobenia k návrhu rozpočtu na rok 2015, ktorý má EK predložiť v októbri 2014. Týmto dokumentom sa totiž upravia pravdepodobné požiadavky na výdavky.

Viac sa dočítate v 14. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down