19.08.2021 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradície slovenského vidieka predstavuje podujatie v SPM v Nitre

Pre zachovanie kultúrneho dedičstva národa nesmierne dôležité odovzdávanie tradícií z generácie na generáciu je cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka, ktoré sa vo štvrtok začalo v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea (SPM) v Nitre. Program podujatia sa zameriava na históriu a tradície v poľnohospodárstve, potravinárstve a ich prepojenie na súčasnosť.

„Je dôležité, aby sme deti od najútlejšieho veku vychovávali k láske ku krajine, formovali ich vzťah k vidieku, pôde, životnému prostrediu. Je dôležité, aby deti rozumeli, ako sa dorábajú potraviny, že vajíčka nerastú v obchodnom reťazci. A je dôležité, aby sme ľudí viac pritiahli na vidiek a vzbudili o vidiek záujem,“ povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽANO). Organizátorom podujatia je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a agrokomplex Národné výstavisko, š. p. Nitra.
Pre návštevníkov Slovenského poľnohospodárskeho múzea sú do nedele (22. 8.) sprístupnené všetky náučné expozície múzea - Mliečnica, Čistička osív, Mlyn, Voštinársky záboj, Lisovňa oleja, Pekáreň, Konzum, Hajloch, Poľnohospodárstvo, Včelárstvo. Lektori múzea predstavia tradičný spôsob pestovania poľnohospodárskych plodín, ich zber a následné spracovanie. Na výstave nechýba ani remeselný jarmok spojený s ukážkou tradičných remesiel. V sobotu (21. 8.) sa uskutočnia preteky v kosení kosou, ktoré organizuje občianske združenie Slovenský kosecký spolok. Svoje skúsenosti s pestovaním rastlín a rezom ovocných stromov odovzdá záujemcom Slovenský zväz záhradkárov. Neoddeliteľnou súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea je Nitrianska poľná železnica, ktorá je najdlhšie zachovanou poľnou železnicou na území Slovenska.
Súbežne s výstavou Tradície slovenského vidieka sa koná Expozícia živočíšnej výroby, v rámci ktorej návštevníci majú možnosť vidieť hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy, prasiatka a drobnochov – sliepky, zajace, morky, prepelice a kuriatka.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down