17.04.2020 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradície spojené s chovom koní plemena lipican

Slovensko spolu so Slovinskom, Talianskom, Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Maďarskom, Rakúskom a Rumunskom odovzdali v sídle UNESCO formálny návrh na zapísanie tradície spojenej s chovom koní plemena lipican na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

O jeho zápise rozhodne Medzivládny výbor Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na svojom 16. zasadnutí v decembri 2021. Nomináciu vypracovala skupina expertov z Centra pre ľudovú kultúru (SĽUK), Slovenskej akadémie vied, Ministerstva kultúry SR a z Národného žrebčína Topoľčianky, š. p., ktorý sa chovom lipicana zaoberá už temer sto rokov.
Medzinárodná nominácia ôsmich európskych krajín zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. Poukazuje na to, že UNESCO Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003 podporuje spoločnú ochranu prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva presahujúcich jazykové a štátne hranice, čím podporuje dialóg a porozumenie.
Pri príprave nominácie sa stretli predstavitelia národných žrebčínov a súkromných chovateľov, odborníci na nehmotné kultúrne dedičstvo i ďalší znalci v oblasti kultúry a výskumníci, ako aj miestne komunity zo všetkých zúčastnených krajín. Proces prípravy nominácie koordinovalo Ministerstvo kultúry Slovinskej republiky.

Od založenia žrebčína v Lipici (dnešné Slovinsko) v roku 1580 sa chov koní plemena lipican rozšíril do oblastí dnešnej Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Maďarska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Talianska. Lipicany v týchto krajinách zohrávajú významnú úlohu v každodennom kultúrnom a spoločenskom živote komunít v obciach, v okolí štátnych žrebčínoch i tam, kde žijú súkromní chovatelia. Sú neoddeliteľnou súčasťou miestnych osláv a slávností ako sú tradičné svadby, karnevalové sprievody, prehliadky, folklórne podujatia, výstavy chovu koní, tradície zháňania koní z alpských pasienkov začiatkom jesene a požehnanie koní pri rôznych príležitostiach.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down