19.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tradičné ovčiarstvo s modernými postupmi

Ešte pred koncom pastierskej sezóny, ktorá podľa starých tradícií končí 26. októbra na sviatok svätého Demetera, sme navštívili salaš Turček. Na severnej strane úpätia Kremnických vrchov sme tak ešte mohli vidieť stáda pasúcich sa ovečiek a kochať sa krásou jesennej prírody.

rn reportáž

TURČEK. Farma mliečnych oviec v malebnom prostredí „Turčianskej záhradky“ patrí spoločnosti AGROTRADE GROUP, spol. s. r. o., Rožňava a organizačne je zaradená k stredisku poľnohospodárskej prvovýroby Malý Čepčín.
Podľa slov Ing. Artúra Bergendiho, šéfa živočíšnej výroby tejto spoločnosti, skupina AGROTRADE GROUP je známa nielen obchodovaním s poľnohospodárskou technikou a službami, ale aj tým, že investovala do prvovýroby na celom Slovensku od Podunajskej nížiny až po Zemplín. Patrí medzi špičku agropodnikov, ktoré sú vybavené najmodernejšími strojmi, progresívnymi technológiami a kvalitným manažérskym zázemím.

„Salaš, ktorý sa nachádza nad obcou Turček, hospodári na 172 hektároch trvalých trávnych porastov v nadmorskej výške 770 m n. m. Pasienky majú v priemere desaťstupňovú svahovitosť,“ informovala nás v úvode stretnutia mladá zootechnička Bc. Lucia Vojvodová.
„Špecializujeme sa na chov plemena zošľachtená valaška, lacaune a ich krížence. Máme tu šľachtiteľský chov zošľachtenej valašky a v úžitkovom chove používame samčiu líniu na prekrižovanie a na vylepšenie úžitkových ukazovateľov,“ uviedla Lucia Vojvodová s tým, že krížence sa vyznačujú dobrou mliekovosťou i chodivosťou. Kým pre slovenské národné plemeno zošľachtená valaška je charakteristická pevná konštitúcia, dobrá otužilosť, skromnosť a chodivosť v členitom teréne, francúzske plemeno lacaune má výbornú produkciu mlieka a je vhodné na strojové dojenie.
Ako ďalej zdôraznila, prvoradým zámerom farmy je produkcia surového ovčieho mlieka na výrobu mliečnych výrobkov a vedľajším produktom sú veľkonočné jahňatá. Reprodukciu preto prispôsobujú k Veľkej Noci. V čase našej návštevy práve ukončili sezónu dojenia, ktorá bola v tomto roku mimoriadne produktívna.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 47.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down