22.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Transparentnosť podľa mliekarov pomôže vzťahom v potravinovom reťazci

Väčšia transparentnosť pomôže vzťahom v potravinovom dodávateľskom reťazci. Uviedli to v spoločnom stanovisku Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenský mliekarenský zväz (SMZ) v súvislosti s témou posilnenia postavenia farmára v tomto reťazci, o ktorej sa diskutuje počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Ako podľa mliekarov vyplynulo z minulotýždňovej neformálnej diskusie poľnohospodárskych ministrov v Bratislave, organizovanosť poľnohospodárov je na pomerne nízkej úrovni, čím sa narušuje aj vzájomná spolupráca v rámci potravinového dodávateľského reťazca.
Súvisiacim problémom je podľa nich netransparentná tvorba cien a rozdeľovanie marží, dôsledkom čoho sú obchodné vzťahy častokrát deformované nekalými obchodnými praktikami. Nefunkčnosť týchto troch aspektov v potravinovom reťazci spôsobuje podľa mliekarov neustále sa prehlbujúci problém poľnohospodárov, ktorý je nevyhnutné riešiť na celoeurópskej úrovni.
"Prvovýroba mlieka je na Slovensku dlhodobo stratová. Nákupná cena surového kravského mlieka nepokrýva náklady na jeho výrobu. Tento problém ohrozuje budúcnosť celého sektora na Slovensku," upozornila riaditeľka SZPM Margita Štefániková.
Na zefektívnenie dodávateľského reťazca je podľa mliekarov potrebné disponovať komplexnými údajmi o nákupe vybraných výrobkov a ich predaji konečnému spotrebiteľovi, ktoré v súčasnosti nie sú úplné. Tieto údaje má zabezpečiť zavedenie nového štatistického zisťovania určeného pre maloobchodný sektor, ktoré sa doteraz uskutočňovalo len na úrovni prvovýrobcov a spracovateľov.
Novo navrhovaný štatistický formulár má byť menej podrobný a bude sa vykonávať s menšou periodicitou, teda štvrťročne. Odhadovaný čas potrebný na jeho vyplnenie je podľa mliekarov 30 minút, za rok je to v prepočte celkovo 120 minút. Prvovýrobcovia a spracovatelia pripomínajú, že vypĺňajú štatistické výkazy na mesačnej báze, pričom vyplnenie jedného výkazu zaberie približne 5 hodín za mesiac, teda 60 pracovných hodín ročne.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down