01.05.2020 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trávne siláže ako základ zdravej výživy zvierat

Podrobné informácie o obsahu stráviteľných živín v krmivách sú základným predpokladom správnej výživy hospodárskych zvierat.

Pre hovädzí dobytok chovaný v podhorských a horských oblastiach sú dôležitou zložkou kŕmnych dávok trávy a trávne siláže.

Veľa odborníkov sa zaoberalo obsahom živín v rôznych druhoch tráv a je fakt, že jednotlivé druhy, odrody a hybridy sa od seba koncentráciou živín líšia. Okrem toho, na obsah živín v trávach výrazne vplýva vegetačná fáza v čase ich zberu a stupeň uvädania.
Je známe, že s dozrievaním stúpa v objemových krmivách obsah vlákniny a bola dokázaná priama závislosť koncentrácie netto energie v trávnych porastoch od obsahu vlákniny (graf). Okrem toho, vegetačná fáza ovplyvňuje aj obsah živín a ich stráviteľnosť, preto je znalosť tejto problematiky nevyhnutá pri určovaní  kŕmnej hodnoty vyrábaných krmív.

Mnohé trávy nesú v sebe vysoký potenciál. Pri dobrej pratotechnike môžu byť vysoko hodnotným základným krmivom pre všetky prežúvavce. Kvalita trávnych porastov vychádzajú v prvom rade z ich botanického zloženia. Pre dosiahnutie vysokej kŕmnej hodnoty trvalých trávnych porastov je dobré, aby porasty boli zložené z 60 - 80 % tráv, 20 -30 % ďatelinovín a maximálne 20 % bylín.
Extenzívne obhospodarovanie zhoršuje kvalitu trávnych porastov. Je to spôsobené hlavne tým, že produkčné a hodnotné druhy tráv sú vytláčané neprodukčnými, vrátane bylín. Byliny v mnohých prípadoch predstavujú zdroj antinutričných látok a tiež je pre ne typický vysoký obsah nestráviteľného lignínu v stonkách. Vysoký podiel bylín v porastoch je častým dôvodom zhoršenia celkovej stráviteľnosti vyprodukovaného krmiva ale aj horšieho príjmu zvieratami.

Celý článok Ing. Ľubice Rajčákovej, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down