Trendy v aplikácii minerálnych hnojív

Účelom hnojenia je dodať pestovaným plodinám dostatok živín aplikáciou správneho typu a množstva živín v závislosti od predpokladanej úrody, rastu plodín a analýzy pôdy. Rôzne plodiny majú rôzne potreby.

Pri používaní minerálnych hnojív je dôležitá ich rovnomerná aplikácia. Potom postačuje vlhkosť pôdy, rosa, alebo vzdušná vlhkosť na ich rozpustenie, pretože hnojivá vodu prijímajú pomerne rýchlo. Vo forme roztoku sa potom živiny dostávajú ku koreňom rastlín. V závislosti od vývojovej fázy rastlín je potrebné zvoliť vhodný termín hnojenia. Aplikáciou vo vhodný čas, kedy rastlina najviac potrebuje prísun živín, sa najlepšie podporí rast ako nadzemných častí rastlín, tak aj rozvoj koreňov.

Ďalšou možnosťou, ktorá sa v poslednom období tiež rozvíja, je uloženie hnojiva do tzv. pôdneho depa súbežne so spracovaním pôdy. Pri aplikácii minerálnych hnojív odstredivými rozhadzovačmi vedú rôzne rýchlosti pohybu hnojiva v pracovnom zábere k prehnojeným, alebo nedostatočne hnojeným plochám na jednom poli v zákrutách. Na zakrivených okrajoch polí môže hnojivo z technických dôvodov preletieť hranicu pozemku. Z hľadiska ochrany vody a zdrojov treba tomu zabrániť. Uvedenému problému sa svojimi riešeniami snažia zabrániť viacerí výrobcovia techniky na aplikáciu hnojív, ktorí svoje výrobky predstavili aj v rámci výstavy Agritechnica 2023.

Pneumatické rozhadzovače hnojív - nové riešenia

Pokiaľ ide o presnosť rozhadzovania v pracovnom zábere, pneumatické rozhadzovače stanovujú jasné meradlá v rovnomernosti aplikácie minerálnych hnojív. Avšak určité riziká predstavujú možné upchatie hnojivom v dopravných rúrkach výložníka. Tento jav má potom za následok nerovnomerné rozloženie hnojiva v pracovnom zábere a pre užívateľov je často ťažké takéto upchatie včas odhaliť. Riešením je nová funkcia, ktorá umožňuje monitorovanie výstupu pomocou digitálnych kamier ako na prvkoch výložníka, tak pomocou umelej inteligencie. V prípade poruchy jedného alebo viacerých dopravných potrubí hnojivá vydajú algoritmy umelej inteligencie s rozpoznávaním obrazu výstražnú správu prostredníctvom riadiacej jednotky ISOBUS a informujú užívateľa. Zobrazenie čísla príslušnej rúrky uľahčuje priradenie a kontrolu. Systém je plne integrovaný s riadiacim systémom ISOBUS stroja.Prácu ťahaných pneumatických rozhadzovačov umožnil zefektívniť systém, ktorý súčasný počet sekcií vo výložníku ešte zväčší. Existujúce stroje majú celkom šesť dávkovacích ústrojenstiev, takže v celej šírke záberu je možné realizovať vypínanie šiestich sekcií.

Modernizujú sa aj kompaktné rozhadzovače

Aj v oblasti kompaktných rozhadzovačov, určených pre menšie poľnohospodárske podniky, prebieha vývoj a modernizácia. Nové rozhadzovače s objemom zásobníka od 500 do 900 litrov sa pýšia moderným dizajnom, vyššou precíznosťou aplikácie a komfortným ovládaním. Vďaka tomu budú ešte zaujímavejšie pre zákazníkov z oblasti pestovania zeleniny, ovocinárov, pestovateľov chmeľu či vinárov. Nový top model vie ponúknuť viac než len výrazne zvýšenú nosnosť na 2000 kg. Predovšetkým so svojimi novo vyvinutými rozhadzovacími kotúčmi dosahuje vysokú precíznosť v aplikácii na šírku až do 24 metrov aj pri problematických druhoch hnojív. Tiež nastavovanie rozhadzovacích kotúčov na požadovaný typ hnojiva a pracovný záber pri normálnom či hraničnom rozhadzovaní je jednoduché a komfortné. Rozhadzovač využíva osvedčený jednokomorový zásobník, ktorý sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami pri zosypávaní hnojiva pri hnojení na svahu, alebo pri jednostrannom hnojení na kraji poľa. Ale rozhadzovač môže byť vybavený aj nadstavcami, ktoré sú vybavené po novom tak, aby bolo možné optimálne zvýšiť plošnú výkonnosť. V otázke pohonu kotúčov výrobca vsádza na osvedčený systém bezúdržbového pohonu prostredníctvom prevodovky v olejovej vani. Vo vnútri zásobníka sa v jeho spodnej časti pomaly otáča miešacie zariadenie, šetrné k hnojivu.

Práca na svahoch už nie je problémom

Nie je nič nové na tom, že rozdelenie hnojiva v rozhadzovacom obrazci v prípade odstredivých rozhadzovačov je možné regulovať zmenou bodu výpadu hnojiva na kotúčoch, zmenou otáčok kotúčov a množstvom hnojiva, prechádzajúceho rozhadzovačom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down