07.02.2022 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tripartita schválila strategický plán spoločnej poľnohospodárskej politiky

Hospodárska a sociálna rada (HSR) SR v pondelok schválila návrh strategického plánu spoločnej hospodárskej politiky SR 2023 – 2027 a posunula ho s pripomienkami do ďalšieho legislatívneho procesu. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Vypracovanie a schválenie strategického plánu je nevyhnutné na čerpanie podpory z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Rozpočet plánu je 4,262 miliardy eur na päť rokov (v prípade rozvoja vidieka na sedem rokov), z toho 3,396 miliardy eur je z Európskej únie a 865 miliónov eur je príspevok zo štátneho rozpočtu SR.
      "Po zapracovaní pripomienok prináša strategický plán našim potravinárom priemerne 35 miliónov eur ročne na priame podpory. V minulom období to bolo priemerne 31 miliónov eur ročne. Okrem priamej podpory naplánovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ďalších zhruba 100 miliónov eur na investičné i neinvestičné podpory na spracovanie poľnohospodárskych produktov," priblížil rezort pôdohospodárstva.
      V nepriamej podpore je vyčlenených do biohospodárstva 30 miliónov eur. Plán podporuje rozvoj spolupráce od chovateľov či pestovateľov cez spracovateľov produktov až po odbyt do obchodov. Na takéto projekty je vyčlenených 25 miliónov eur. Ďalším okruhom projektov budú investície do kapitálu, technológií, logistiky, marketingu a spracovania produktov rastlinnej a živočíšnej výroby v rámci nástroja Spoločná organizácia trhu pre ovocie, zeleninu, zemiaky, mlieko, ošípané, ovce a kozy. Na to je vyčlenených 52,5 milióna eur.
      "Veľmi dobre si uvedomujeme obrovský investičný dlh, s ktorým bojujú naše potravinárske podniky. Žiaľ, finančné zdroje určené na modernizáciu a investície do prevádzok sa v minulých eurofondových obdobiach 'prejedli' vo forme priamych platieb alebo, v horšom prípade, zmizli v korupčných schémach. Naši potravinári sú tak v značnej konkurenčnej nevýhode oproti zvyšku Európy, ktorá sa už nezameriava na modernizáciu, ale ekologizáciu výroby. Preto sme pre nich pripravili aj finančné nástroje zo štátneho rozpočtu," uviedol štátny tajomník MPRV SR Martin Kováč.
      MPRV SR vypracovalo súbor opatrení, ktorý vytvorí rámec na podporu spracovateľského sektora na Slovensku až do roku 2039. Príjemcom pomoci budú komerčnými bankami poskytované investičné úvery, ktorých ručenie bude v kompetencii MPRV SR. Vďaka použitiu štátnych finančných aktív vo výške 250 miliónov eur sa vytvorí pákový efekt v pomere. Týmto efektom podľa rezortu pôdohospodárstva suma 250 miliónov eur štátnych záruk vygeneruje hodnotu úverov 1,25 miliardy eur, ktoré poskytnú banky.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down