O činnosti vo vidieckej turistike i agroturistike, ako aj o aktivitách, ktoré by mohli prospieť celému nášmu vidieku, sme sa zhovárali s FRANTIŠKOM MACHOM, ktorý je okrem iného aj dlhoročným propagátorom vínnej turistiky v malokarpatskom regióne. V roku 1991 založil Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky (SZVTA), v roku 1996 potom stál pri zrode Združenia Malokarpatská vínna cesta (ZMVC), a v prvom funkčnom období bol aj predsedom tohto združenia.
Ste zakladateľom SZVTA. Ako sa s odstupom času pozeráte na začiatky vidieckej turistiky a agroturistiky na Slovensku?
„Počas môjho profesijného pôsobenia v ekonomickom a sociologickom výskume som nadobudol presvedčenie, že slovenský vidiek a poľnohospodárska veľkovýroba musia v tom období, teda v 90. rokoch minulého storočia, hľadať nové aktivity a cesty na udržanie zamestnanosti a životnej úrovne vidieckeho obyvateľstva. Bezhlavá likvidácia štátnej a družstevnej poľnohospodárskej veľkovýroby na Slovensku sa vtedy podpísala pod vysokú nezamestnanosť vidieckeho obyvateľstva a pod masový odchod mladých ľudí za prácou do zahraničia.
Preto i založením SZVTA, ktoré malo sídlo v Modre, sme si kládli za cieľ využiť slovenskú prírodu, prácu poľnohospodárov, remeselné tradície, ľudový folklór a ďalšie kultúrne tradície a prednosti nášho vidieka na poskytovanie služieb vo vidieckom cestovnom ruchu, najmä pre mestské obyvateľstvo. Príkladom pre nás boli naši západní susedia v Rakúsku, Nemecku či Francúzku, kde už v tom čase mali bohaté skúsenosti z rozvoja tejto podnikateľskej činnosti.“
Ako ste postupovali pri transfere zahraničných skúseností do našich pomerov?
„Zahraničné skúsenosti a podnety pre vidiecku turistiku sa nám podarilo záujemcom na Slovensku sprostredkovať vo forme viacerých metodických príručiek pre podnikateľov, a vydali sme aj celý rad katalógov vidieckej turistiky a agroturistiky. Treba však uviesť, že v porovnaní s našimi susedmi z krajín V4 sme na Slovensku zostali pozadu, a naše očakávania sa nenaplnili. Ešte väčšie zaostávanie vo vidieckej turistike a agroturistike stále evidujeme v porovnaní s Rakúskom, ktoré je v tejto oblasti svetovou veľmocou. Túto skutočnosť dokumentuje i pokles návštevníkov Slovenska oproti minulosti. Preto bude potrebné spojiť aktivity profesijných organizácii v agroturistike na Slovensku, aby sme toto zaostávanie zmiernili.“
Čo ste pre to urobili v Modre a v malokarpatskom regióne, kde, mimochodom, stále pôsobíte?
„Od založenia SZVTA až doteraz sme v Modre a v malokarpatskom regióne každoročne organizovali celoslovenské i regionálne vzdelávacie podujatia a exkurzie, zamerané na vínnu turistiku, agroturistiku a na rozvoj vidieka. Za 22 rokov sa na našich podujatiach zúčastnilo okolo 2000 starostov, pedagógov, podnikateľov, pracovníkov tretieho sektora a ďalších priaznivcov vidieka z celého Slovenska. Najviac našich exkurzií smerovalo na vínne cesty do Rakúska, kde sa účastníci v praktickej rovine oboznámili so skúsenosťami našich susedov z podnikania v agroturistike, predovšetkým v rámci projektu Dovolenka na roľníckom dvore.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)