24.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚGKK zjednodušuje a zrýchľuje prístup k údajom katastra nehnuteľností

Pre zistenie základných informácií z listu vlastníctva už nie je potrebné navštevovať katastrálny portál či katastrálny odbor okresného úradu. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK) sprístupnil novú možnosť prehliadania údajov katastra prostredníctvom webovej aplikácie CICA (Cadastral Information Correctly Applied). Aplikácia dokáže na základe zadaných požiadaviek jednoduchým spôsobom vytvoriť výpis z požadovaného listu vlastníctva pre informatívne účely.

"Ešte v septembri minulého roka sme pre samosprávy bezplatne sprístupnili hromadné poskytovanie údajov katastra prostredníctvom Geoportálu. Koncom roka 2014 zasa ÚGKK spustil testovaciu prevádzku aplikácie CICA, ktorá mala slúžiť najmä pre verejnosť. Tento produkt Výskumného ústavu geodézie a kartografie je ale natoľko užívateľsky orientovaný, jednoduchý, prehľadný a rýchly, že si za krátku dobu funkčnosti získal veľkú obľubu nielen medzi verejnosťou, ale aj medzi profesionálmi, využívajúcimi údaje katastra pri každodennej práci," uviedla Mária Frindrichová, predsedníčka ÚGKK.
Portál CICA umožňuje výpis z listu vlastníctva, ktorý je možné vyhľadať podľa čísla LV, parcelného čísla či mena alebo názvu vlastníka ako aj správcu nehnuteľnosti. Aplikácia je tak čiastočnou alternatívou Kataster portálu a je použiteľný vo všetkých bežných internetových prehliadačoch vrátane mobilných.
Aplikácia CICA je na adrese http://cica.vugk.sk/, kde je dostupná bezplatne a pre každého. Cieľom aplikácie je zabezpečiť jednoduchý a rýchly prístup k písomným údajom katastra nehnuteľností. Na základe podnetov verejnosti sa pripravuje rozšírenie funkčnosti o mapovú časť.
Aplikácia zobrazuje údaje katastra, pričom aktualizácia údajov prebieha v pracovných dňoch, nové údaje sú dostupné pred 20. hodinou. Informácia o aktuálnosti údajov je zobrazená priamo na výpise listu vlastníctva v pravej hornej časti.
TASR informoval Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down