24.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukázali takmer celé portfólio

Desať zrnových hybridov a tri silážne kukurice zaradila do pokusov spoločnosť Monsanto. Podľa Ing. Mariána Ondrišeka materiály nevyberali podľa žiadneho kľúča. „Chceli sme, aby si prišli na svoje zákazníci z každého kúta Slovenska. Preto sme do pokusov zaradili hybridy od skupiny FAO 300 až po 460,“ prezradil.

Do oblasti, kde sa výstava konala najviac pasujú kukurice s FAO nad 400. Z nich zástupca spoločnosti upriamil pozornosť na TOP hybrid z portfólia firmy DKC 5007 FAO 440. „Bežne dosahuje 11 – 12 tonové úrody v normálnom kukuričnom roku, v pokusoch sa niekedy dostane až na 15 – 16 t/ha,“ prezradil M. Ondrišek o hybride, ktorý podľa neho patrí medzi najúrodnejšie kukurice vôbec na Slovensku.

Hybrid sa vyznačuje veľkým, hrubým, valcovitým šúľkom, ktorý má firma aj vo svojom logu. Ide o jednu z vlastností, ktorým sa vyznačujú kukurice novej genetiky spoločnosti Monsanto. Ako zástupca spoločnosti dodal, zrnové hybridy novej genetiky nemusia mať veľký habitus. Sú pomerne nižšie, ale mali by mať pevné steblo a hlboko rozkonárenú koreňovú sústavu, aby dokázali lepšie prekonať obdobie sucha. Okrem toho šetreniu s vlahou napomáha aj erektoidné postavenie listov. Tenké vreteno, vysoké zrná, 16 – 18, výnimočne aj 20 radov zŕn na klase sú ďalšie trendy šľachtenia, na ktoré sa plánuje spoločnosť Monsanto aj do budúcna orientovať.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down