04.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukončiť masové usmrcovanie kurčiat samčieho pohlavia

Nemecko a Francúzsko chcú na európskej úrovni zosilniť kampaň za ukončenie kontroverzného masového zabíjania kurčiat samčieho pohlavia.

Návrh by sa okrem iného mal podporiť hlavne počas nemeckého predsedníctva Rady Európy od júla 2020, uviedla spolková ministerka poľnohospodárstva Julia Klöckner (CDU) a jej kolega Didier Guillaume na konferencii v Berlíne. Obe krajiny to už koncom minulého roku oznámili ako spoločný cieľ, že do konca 2021 vyradia usmrcovanie kurčiat z praxe. Julia Klöckner pripomenula, že by sa mali stanoviť medzistupne, ktoré by sa mali preverovať.
V Nemecku je zabíjanie kurčiat v chove nosníc povolené len na prechodné obdobie, ako to rozhodol Spolkový správny súd 2019. Prax však môže zatiaľ pokračovať, kým chovné zariadenia nebudú mať k dispozícii praktické metódy na určovanie pohlavia vo vajciach. Kuriatka samčieho pohlavia sa potom už vôbec nevyliahnu. Doteraz bolo len v Nemecku ročne zabitých asi 45 miliónov kohútikov, pretože neznášajú vajcia, ani nedávajú veľa mäsa.
Vyraďovanie kohútikov stojí americkú výrobu vajec každý rok viac než 440 miliónov dolárov. Skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI) sa obvykle používa k vytváraniu podrobných obrazov orgánov a tkanív v tele. Tím Orbem.ai, vedený jeho spoluzakladateľom Dr. Pedrom Gómezom verí, že zrýchlená technológia MRI sa môže použiť na automatické skenovanie a klasifikáciu vajec bez toho, aby sa preniklo do škrupiny. V súčasnosti možno pohlavie kurčiat identifikovať až po vyliahnutí. Kohútiky sú pre vaječný priemysel neužitočné a každoročne sa ich utratí približne 6 až 7 miliárd, čo je problémom welfare a ekonomiky. 

Viac sa dočítate v odbornom Týždenníku Roľnícke noviny č. 6.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down