24.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajina chce výrazne zvýšiť vývoz obilia aj bez čiernomorského koridoru

Ukrajina chce zvýšiť vývoz obilia a olejnín o jeden milión ton, a to aj bez obilného koridoru v Čiernom mori.

V súčasnosti možno vyvážať približne 3,5 milióna ton mesačne, v blízkej budúcnosti však môže nastať zlepšenie až na 4,5 milióna, uviedol šéf Ukrajinskej obilnej asociácie Mykola Horbačov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
        Podľa údajov asociácie sa približne dva milióny ton obilia mesačne z Ukrajiny vyvážajú cez dunajské prístavy, zvyšok cestnou a železničnou prepravou. Pred vojnou sa len cez čiernomorské prístavy vyvážalo sedem miliónov ton mesačne, poznamenal Horbačov. Medzinárodné spoločenstvo musí preto vyvinúť tlak na Rusko, aby sa vrátilo k obilnej dohode, zdôraznil.
        Rusko pred 17 mesiacmi začalo inváziu na Ukrajinu a zablokovalo jej čiernomorské prístavy. Moskva na základe dohody sprostredkovanej Tureckom poskytovala necelý rok bezpečnostné záruky pre vývoz poľnohospodárskych produktov z troch prístavov v okolí prístavného mesta Odesa. Rusko pred týždňom od dohody odstúpilo a začalo útočiť raketami a bezpilotnými lietadlami na ukrajinské prístavy v Čiernom mori a na Dunaji. Napriek vojne sa za necelých 12 mesiacov vyviezlo z Ukrajiny cez tzv. obilný koridor približne 33 miliónov ton poľnohospodárskeho tovaru.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down