05.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajina dostane na budúci týždeň stanovisko SR k licencovaniu obilia

Ukrajina dostane na budúci týždeň stanovisko Slovenska k systému udeľovania licencií na dovoz obilnín.

Uviedol to vo štvrtok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš s tým, že tzv. licencovanie navrhnuté z ukrajinskej strany a za podpory Európskej komisie by podľa neho vyriešilo situáciu, keď Slovensko jednostranne uplatnilo embargo na dovoz obilia z Ukrajiny.
        S ukrajinským agroministrom podľa vlastných slov komunikuje na týždennej báze. "Dôležité je, aby tie garancie, ktoré to licencovanie prináša, bolo naozaj na vysokej úrovni a nedochádzalo k jeho narušeniu," uviedol Bíreš s tým, že Slovensko má tento rok zhruba o desať až 15 percent vyššiu úrodu obilia v porovnaní s päťročným priemerom. "V podstate my dovážať obilie, a to nielen z Ukrajiny, nepotrebujeme, pretože máme 50-percentnú spotrebu a 50 percent obilia práve treba zo Slovenska vyvážať," dodal. Prebytok obilia aj z Ukrajiny pritom podľa neho narúša cenotvorbu.
        V Čiernej nad Tisou sa Bíreš stretol s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) pre hospodárstvo Valdisom Dombrovskisom, ktorý si prezrel prekladisko používané na tranzit ukrajinského obilia.
        "Aj toto stretnutie má prispieť k tomu, aby ten koridor solidarity a tranzit obilia cez Slovensko sa maximálne navýšil. Aj naše kontrolné orgány ministerstva pôdohospodárstva k tomu prispejú, navýšili sme kapacity, či už vo Vyšnom Nemeckom alebo v Čiernej nad Tisou, aby kontrolná činnosť nebola prekážka v transporte," dodal Bíreš.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down