15.09.2015 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukrajina napriek kríze zvyšuje produkciu obilia a jeho vývoz

Ukrajina vďaka černozemi zostáva potenciálnou obilnicou sveta. Informuje o tom DPA.

Po európskej časti Ruska je Ukrajina rozlohou druhou najväčšou krajinou nášho kontinentu. Na poľnohospodársku produkciu má k dispozícii 32 miliónov hektárov.
Bývalá sovietska republika však svoje agrárne možnosti využíva slabo. Znemožňujú jej to neustále sa opakujúce vlastné hospodárske krízy, nízka produktivita práce, nevýkonná organizačná štruktúra sektora a kolísavé hektárové úrody všetkých vysiatych a vysadených plodín.
Ukrajina má o vyše 50 % viac pôdy vhodnej na poľnohospodársku výrobu než napríklad Nemecko. Napriek tomu znovu zberá z polí vyššie množstvo obilnín než Nemci len od roku 2011.
V minulom roku medziročne vzrástol ukrajinský agrárny sektor napriek kríze v Donbase ako jediný v krajine. Štátu zabezpečil takmer tretinu devízových príjmov. Predstihol ich predchádzajúci hlavný zdroj, metalurgický priemysel.
Ukrajinskí roľníci zobrali vlani z polí rekordných 63,8 milióna ton obilnín. Z nich išlo na export viac ako 32 miliónov ton. Týmto výkonom sa stala Ukrajina tretím najväčším vývozcom obilia. Pred ňou sú iba Spojené štáty a Európska únia, ale zanechala za sebou takých veľkých vývozcov obilia, akými sú dlhodobo Kanada a Argentína.
Ukrajina sa v produkcii slnečnice a oleja z nej pretlačila do prvej svetovej päťky. V pestovaní potravinárskej pšenice sa dostala do svetovej desiatky.
Citlivou politickou problematikou zostáva obchodovanie s ornou pôdou. Kritici zámeru sa obávajú výpredaja "rodinného striebra" štátu.
V uplynulých rokoch sa výroba potravín vytrvalo sústreďovala do rúk veľkých koncernov. Dominujú najmä v hydinárstve, v jeho produkcii slepačích vajec a kuraciny. Koncerny ovládajú až 70 % domáceho trhu. Ich najväčší producenti sú kótovaní na západných burzách.
Ukrajinský agrárny sektor však zápasí s veľkými problémami najmä na juhu krajiny, kde treba polia vo vegetačnom období vytrvalo zavlažovať. Mnohé z kanálov privádzajúcich vodu k poliam pochádzajú ešte zo sovietskych čias. Strácajú výkonnosť, a preto ich treba obnovovať. Hrozbou je aj erózia ornice, ktorá znižuje úrodnosť černozeme v početných ukrajinských regiónoch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down