03.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia je naďalej čistým vývozcom hydiny

Podľa údajov Európskej komisie sa v minulom roku z EÚ vyviezlo do tretích krajín viac ako 1,341 mil. ton hydiny (zvierat, mäsa, vnútorností a spracovanej hydiny), čo bolo o 0,2 % menej ako v roku 2012. Kladné saldo obchodu EÚ s týmito výrobkami sa však medziročne zvýšilo o 13 %, na 572-tisíc ton.

V tovarovej štruktúre dominovali v objeme predaja produkty z kurčiat (84 % z celkového exportu hydiny), ktorých vývoz sa počas roka znížil o 0,2 %. Únia tiež zaznamenala pokles predaja morčacieho (-6 %) a kačacieho mäsa (-13 %). V rovnakom čase sa oproti tomu zvýšil vývoz živej hydiny (+1 %), husacieho mäsa (+15 %) a ďalších hydinových produktov (+26 %).

Najväčšie množstvo hydiny vyviezli do tretích krajín Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Belgicko a Veľká Británia. Podiel poľského exportu na celkovom vývoze únie bol 9 % a v priebehu roka sa dodávky zväčšili až o 20 %. Najväčším odberateľom hydiny z EÚ bola Saudská Arábia, kde dodávky medziročne vzrástli o 4 %, na 155-tisíc ton.

V roku 2013 sa zvýšil export hydiny z únie do viacerých afrických krajín: do Juhoafrickej republiky (+17 %), Beninu (+0,2 %) a Ghany (+9 %). Výrazne stúpol vývoz do Číny (+61 percent). Vývoz do Saudskej Arábie a Juhoafrickej republiky tvoril takmer jednu štvrtinu z celkového exportu hydiny z EÚ.

Pri iných významných odberateľoch bol zaznamenaný pokles vývozu do Hongkongu (-7 %), Ruska (-19 %), na Ukrajinu (-26 %) a do Spojených arabských emirátov (-18 %). Pokles dodávok do Ruska a Ukrajiny vyplynul z úsilia týchto krajín o dosiahnutie sebestačnosti v zásobovaní domácou hydinou.

Dovoz hydinového mäsa z tretích krajín do EÚ predstavoval 770-tisíc ton, čo bolo o 8 percent menej ako pred rokom. Napriek poklesu objemu nákupov o 13 % si pozíciu najväčšieho dodávateľa hydiny na trh únie udržala Brazília (458 tis. ton, 59 % celkového importu). Dovoz z Thajska v rovnakom období vzrástol na 243 tis. ton (+3 %), a to v dôsledku zrušenia zákazu na dovoz čerstvého kuracieho mäsa z tejto krajiny. (PPA-ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down