07.02.2014 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia ponúkne USA zrušenie cla na takmer všetok tovar

Európska únia (EÚ) ponúkne zrušenie cla na takmer všetok tovar dovážaný z USA v rámci rokovaní o vytvorení spoločnej zóny voľného obchodu na oboch stranách Atlantiku. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z Bruselu.

Brusel sa chystá predložiť túto ponuku v pondelok 10. februára, týždeň pred plánovaným stretnutím eurokomisára pre obchod Karla De Guchta s americkým rezortným kolegom Michaelom Fromanom vo Washingtone.
Zdroje naznačili, že komisár, ktorý reprezentuje obchodné záujmy 28 členských štátov EÚ, na rokovaniach predostrie Washingtonu návrh, ako ďaleko je Únia ochotná zájsť v rámci otvorenia svojho trhu. A očakáva sa, že jeho kolega urobí to isté. Podľa týchto zdrojov únia navrhne zrušenie 96% z doterajších colných poplatkov a ponechá clo len na niektoré citlivé produkty ako sú hovädzie a bravčové mäso, či hydina.
"To je len prvý krok, ale prináša odkaz, že žiadnemu sektoru sa liberalizácia nevyhne," vyhlásil jeden zo zdrojov, ktorý sa podieľal na príprave európskej ponuky. Odmietol však zverejniť svoje meno, pretože ide o citlivé údaje. Ďalší dvaja európski predstavitelia jeho slová potvrdili.
Cieľom obchodnej dohody medzi EÚ a USA, ktoré sa podieľajú takmer 50% na výkone globálnej ekonomiky, je odstrániť colné poplatky a obmedzenia a zvýšiť obchodnú výmenu, a tým aj hospodársky rast na oboch stranách Atlantiku.
Colné poplatky na oboch stranách Atlantiku sú síce už teraz nízke, ale úplne odstránenie prinesie podľa expertov obom ekonomikám zhruba 100 miliárd USD (74,10 miliardy eur) ročne. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down