11.11.2014 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Únia sa môže priblížiť národným zákazom GMO

Možnosť obmedziť pestovanie geneticky modifikovaných plodín na území členských štátov prerokuje Európsky parlament. Návrh nariadenia, ktoré by to umožňovalo a pozmenilo doterajšiu smernicu, existuje už vyše 4 roky.

Európska únia má jedny z najprísnejších štandardov pre geneticky modifikované organizmy na svete. V súčasnosti sa v Európe pestuje iba geneticky upravená kukurica MON 810, ktorá lepšie odoláva voči hmyzu. Napriek tomu niektoré členské štáty prijali dodatočné opatrenia, aby sa na ich územie nerozšírila.

Liberáli vs ľavica

„Námietky proti GMO, ktoré nie sú vedecky podložené, sú skôr technofóbiou než zdravým úsudkom,“ uvádza poslanec EP Jan Huitema z Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE).

Člen Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka vo svojom článku pre The Parliament Magazine píše, že tieto potraviny predstavujú „lepšiu budúcnosť“. Kvôli debatám o technických záležitostiach sa údajne pripravujeme o nekonečné možnosti, ktoré môžu priniesť.

Proti autorizácii ďalších GMO stoja tradične Zelení. Ich hovorca Richard More O’Ferrall vyhlásil, že Európa by nové plodiny nemala povoliť, kým nebude mať pripravený schvaľovací mechanizmus.

„V súčasnosti máme situáciu, kedy je proti GMO väčšina verejnosti, ale Komisia je v zásade donútená vydať súhlas,“ vysvetľuje hovorca. Veľa si sľubuje od predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, ktorý v júli avizoval zmenu.

Negatívne účinky na zdravie spotrebiteľov neboli zatiaľ presvedčivo dokázané, existujú však aj iné dôvody na zákaz. Životné prostredie môže ohrozovať to, že odolnejšie plodiny nahradia ostatné. Hmyzuodolné rastliny môžu rovnako neutralizovať aj neškodné motýle.

Preto sa v januári proti novému druhu kukurice postavili poslanci Progresívnej aliancie Socialistov a Demokratov (S&D). Podľa ich predstaviteľky Dagmar Roth-Behrendtovej sú za odpor európskej verejnosti voči GMO zodpovední výrobcovia, ktorí o bezpečnosti nepredkladajú dostatok dôkazov.

(euractiv.sk)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down