30.01.2014 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzálna sejačka ukrýva niekoľko patentov

V expozícii značky GreatPlains, na medzinárodnej výstave poľnohospodárskej techniky Agritechnica 2013, sa návštevník zoznámil takmer s celým portfóliom techniky značky zameranej na spracovanie pôdy bez pluhu. Okrem presných sejacích strojov bol vystavený i univerzálny sejací stroj pre hustosiate plodiny - Centurion 600.

Bohatá história

História značky Great Plains sa začala písať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy zakladateľ spoločnosti Roy Applequist položil základný kameň. Aj napriek tomu, že sa jedná o značku pochádzajúcu z kontinentu za veľkou mlákou, je dnes na našom trhu značka GreatPlains známa predovšetkým strojmi zameranými na sejbu a spracovanie pôdy. Pri vývoji a výrobe zeleného závesného náradia kladú veľký dôraz nielen na funkčnosť, ale i na ochranu pôdy.

Pre hustosiate plodiny

Univerzálna sejacia kombinácia GreatPlains Centurion 600, nepatrí k horúcim novinkám v portfóliu spoločnosti, no aj tak si zaslúži pozornosť. Centurion 600 nadväzuje na bohatú históriu svojho predchodcu, sejačku Simba Freeflow, ktorá sa vyrábala vo Veľkej Británii, už od roku 1992. V tom čase boli k dispozícii štyri zábery stroja, od trojmetrovej až po osemmetrovú verziu. Vzhľadom na to, že o sejačku bol zo strany farmárov stály záujem, bol pred tromi rokmi odštartovaný program Centurion, ktorého výsledkom bola sejacia kombinácia GreatPlains Centurion 600. Táto univerzálna sejacia kombinácia vyrábaná vo Veľkej Británii má záber 6 m a typická je svojím výzorovo mohutným zásobníkom osiva, ukrytým pod bočnými krytmi sejačky. Zásobník  má objem  4100 l a vybavením je tromi snímačmi hladiny. Nakoľko sa jedná o sejaciu kombináciu spojenú so spracovaním pôdy, je stroj vybavený tanierovou sekciou, ktorá sa stará o plošné spracovanie pôdy pred samotným výsevom. K dispozícii je zatiaľ iba v jednej šesťmetrovej verzii, no v budúcnosti by k nej mali pribudnúť ešte ďalšie tri verzie so zábermi 3, 4 a 8 metrov. Sejacia kombinácia GreatPlains Centurion 600 sa môže pochváliť niekoľkými patentmi z vlastnej dielne. Je to napríklad i uloženie zásobníka osiva na tenzometrických čapoch.

celý článok v RN č. 6

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down