09.03.2017 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzitná nemocnica pre zvieracích pacientov

V areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach otvorili 24. februára novú Univerzitnú veterinárnu nemocnicu (UVN).

Ako uviedla rektorka UVLF v Košiciach Jana Mojžišová, slúžiť bude najmä majiteľom spoločenských zvierat a tiež bude plniť významnú úlohu z hľadiska zlepšenia kvality výučby študentov a vytvárať základňu pre vedecko-výskumné aktivity v oblasti veterinárnej medicíny a jej prepojenia na biomedicínsky výskum.
Podľa slov rektorky, majitelia zvierat nebudú musieť v rámci areálu navštevovať rôzne ambulancie. „Prídu na recepciu, do čakárne, kde ich personál znaviguje, do ktorej ambulancie môžu vojsť, podľa ich potreby. Máme tu špecializované onkologické, oftalmologické, chirurgické, ortopedické a gynekologické ambulancie a špeciálnu miestnosť pre fyzioterapiu zvierat. Je to vysoký štandard, môžeme konkurovať klinickým pracoviskám doma i v zahraničí,“ uviedla Jana Mojžišová.
Vysokošpecializovaná nemocnica je súčasťou Medicínskeho univerzitného vedeckého parku v Košiciach (MediPark Košice). Projekt bol financovaný z Operačného programu Výskum a vývoj prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Hlavní partneri projektu boli Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Technická univerzita a Neurobiologický ústav SAV v Košiciach. Strategickým cieľom projektu bolo vybudovanie Univerzitného vedeckého parku MediPark ako špičkového národného a medzinárodného centra pre aplikovaný výskum a vývoj a transfer jeho výsledkov do praxe v oblasti medicíny.
Prednostka Kliniky malých zvierat UVLF v Košiciach Alexandra Trbolová vysvetlila, že nemocnica bude najmä referenčné pracovisko. To znamená, že súkromní veterinárni lekári do nej budú môcť posielať pacientov, ktorí majú komplikácie, alebo si vyžadujú špeciálne operačné zákroky s následnou krátkodobou, prípadne dlhodobou hospitalizáciou a monitoringom pacienta. Zvieracím pacientom bude k dispozícii nonstop, s urgentným príjmom po 18.00 hod.
„Pridanou hodnotou tohto pracoviska je, že ako jediné na Slovensku je vybavené napríklad unikátnymi inkubátormi pre malé zvieratá či špeciálnym laminárnym boxom na prípravu liekov pre onkologických pacientov, čo výrazne prispeje k zlepšeniu kvality výučby slovenských i zahraničných študentov UVLG a dostupnosti služieb pre klientov,“ konštatovala prednostka kliniky.
Ďalšou prednosťou je tiež personálne zabezpečenie. „Odborní pracovníci sa úzko špecializujú a viacerí z nich sú členmi takzvaného European College, čo sú združenia veterinárnych lekárov jednotlivých odborov, ktorí výsledkami svojej klinickej a publikačnej práce patria k špičke a pravidelne prezentujú výsledky svojej činnosti na medzinárodných kongresoch,“ dodala Alexandra Trbolová.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down