28.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda jabĺk, broskýň či sliviek bude tento rok nižšia ako obvykle

Jablká, broskyne či slivky nie sú dostatočne veľké, úroda tak bude nižšia ako obvykle. Dôvodom je sucho, ktoré trápi Slovensko. S nedostatkom vlahy majú problém aj zeleninári. Vinohradníci aktuálne avizujú nižšie úrody o približne desať percent. Pre TASR to uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Pestovatelia ovocia očakávali pred sezónou mimoriadne dobré úrody, zrejme podľa SPPK budú spokojní aj s priemernými úrodami. Stromy nie sú až také citlivé na úbytok vlahy ako plodiny. Ovocinári využívajú kvapkové závlahy, no napriek tomu pociťujú nedostatok zrážok. "Závlahy skôr zabezpečujú, aby stromy úplne nevyschli, na úrodu v dobrej kvalite však treba omnoho viac vody," vysvetlila komora.
      V značnej miere využívajú závlahy aj pestovatelia zeleniny. Závlaha však v teplom počasí nemá želaný efekt a zeleninu len udržuje pri živote. "Pestovatelia každý deň míňajú obrovské množstvá vody, aby mohli počítať s akou-takou úrodou. S nedostatkom vlahy má problém prakticky každá plodina," skonštatovala SPPK.
      Doplnila, že zelenina, ktorá nie je pod závlahou a nedostáva dostatok zrážok, nedokáže vyrásť do požadovanej veľkosti a kvality. "Veľmi dôležitý preto bude ďalší vývoj počasia až do samotného zberu úrody," tvrdí komora.
      Sucho nepraje ani vinohradníkom a vinárom. Vinohradníci zavlažujú aj ručne, inak by nemali žiadnu úrodu, uviedla SPPK. Zároveň však poukázala, že suché a teplé počasie má pri mnohých odrodách priaznivý vplyv na kvalitu, preto by malo byť víno z tohtoročnej úrody mimoriadne kvalitné. "Bude ho teda o čosi menej, ale kvalitné. Vinári preto vyzývajú obyvateľov, aby vyhľadávali slovenské víno," zhodnotila komora.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down