27.08.2016 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda obilnín v Nemecku v tomto roku klesla o 4,5 %, ale pšenice až o 7,5 %

Úroda pšenice a repky v tomto roku citeľne klesla. Informovala o tom DPA a nemecká spravodajská televízna stanica N24. Pre nemeckých roľníkov sa nevyvíja priaznivo ani cena chlebového obilia na svetovom trhu. V súčasnosti je všeobecne nižšia než v minulom roku, takže straty sa ani čiastočne nevyrovnajú jej vývozom. Cena pšenice klesla, lebo sa dosiahla jej dobrá úroda v Spojených štátoch, Rusku a na Ukrajine.

Prezident Nemeckého zväzu roľníkov Joachim Rukwied minulý týždeň na tlačovej konferencii v Berlíne povedal, že tohtoročná žatva "je silnou skúškou nervov".
Úroda strategicky dôležitej pšenice dosiahla 24,6 milióna ton. Zber bol medziročne slabší o 7,5 %. Jej hektárové úrody klesli najmä na severovýchode, juhozápade a západe krajiny. Úroda ozimnej pšenice, ktorá sa vysieva na 98 % určených pre pšenicu, bola pod priemerom rokov 2010 až 2015.
Obilnín sa celkovo zobralo z polí 45,5 milióna ton, o 4,5 % menej než vlani.  Od roku 2010 dosahovali ich úrody priemerne 46,7 milióna ton. Tento rok sa však pestovali na menšej ploche než v roku 2015.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down