15.12.2017 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspešný štart teliat sa začína už pred ich narodením

Zdravé teľatá sú základom pre dobre vyvinuté, zdravé a výkonné kravy. Čo všetko možno urobiť pre teľatá od narodenia, až po tvorbu kŕmnych dávok, vysvetľuje LK-expert Marco Horn.

Úspešný štart do života začína pre teľatá už týždne pred ich narodením. Často pozorované chyby sa stávajú už v neskorej laktácii. Nová laktácia sa začína prvým dňom zasušenia. Najdôležitejším faktorom pri zasúšaní musí byť telesná kondícia. Len zdravé dojnice so správnou telesnou kondíciou, ustajnené v dobrých chovateľských podmienkach s dobrým komfortom môžu porodiť zdravé teľatá a vyprodukovať kvalitné mledzivo.
Cieľom by malo byť zasušiť kravy pri hodnotách telesnej kondície medzi 3,25 a 3,75. Preto sa musí dbať na to, aby staré dojnice nestučneli (obsah mliečnej bielkoviny >3,8 %). Taktiež je dôležité zásobovanie  dojníc minerálnymi látkami; 60 až 80 gramov minerálnej zmesi a 20 gramov kŕmneho vápenca zásobujú vo väčšine prípadov dostatočne kravy i rastúci plod. V ideálnom prípade  sú suchostojace kravy oddelene držané a kŕmené. Tým možno vysoko gravidné zvieratá jednoduchšie pozorovať a kontrolovať, ako aj meniť minerálne doplnky. Aby sa zabránilo mliečnej horúčke, nemal by sa v posledných troch či štyroch týždňoch pred otelením podávať kŕmny vápenec, ale minerálna zmes redukovaná o vápnik a fosfor.

Pri prvých príznakoch blížiaceho sa pôrodu by mala byť krava umiestnená v čistom, suchom, svetlom a mäkko podstielanom boxe na otelenie. Medzi prvé príznaky patrí spadnutie panvových pásov, opuch slabín, edém vemena a vylučovanie hlienu. Pôrod sa dá veľmi dobre predpovedať pomocou dennej kontroly telesnej teploty. Ak počas dvoch meraní klesne teplota o viac ako 0,5 °C,  treba počítať s pôrodom v priebehu nasledujúcich 12 ž 24 hodín. Tým sa môže zabezpečiť, že teľatá prídu na svet v boxe na otelenie.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 50.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down