13.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Usporiadanie boxov vo voľnom ustajnení kráv

O vhodnosti voľného ustajnenia s ležiskovými boxmi rozhoduje okrem riešenia boxov (priestorové parametre a podlaha boxov) aj dispozičné usporiadanie ustajňovacieho priestoru.

Kŕmisko by malo byť situované blízko ležoviska, musí byť dostatočne priestranné pre pohyb kráv. Rovnako hnojné chodby musia kravám okrem pohybu umožniť ľahko vstupovať a vystupovať z boxov. Umiestnenie napájacích žľabov musí byť riešené tak, aby kravy k ním nemuseli ďaleko chodiť, mali pri nich dostatočný priestor a mohli od nich ľahko uniknúť, keď sú napadnuté agresívnou kravou.
Z hľadiska dispozičného usporiadania ležiskových boxov sa môžu navrhovať rôzne alternatívy. Pri jednoradovom riešení je pre dojnice iba jeden pohybový priestor, ktorým je kŕmisko. Prevádzkový režim je tu veľmi komplikovaný a organizačne náročný, pretože vyhŕňanie hnoja a podstielanie sa musí robiť iba v čase, keď sú kravy mimo ustajňovacieho priestoru, v dojárni alebo vo výbehu.
Napájacie žľaby sa umiestňujú v kŕmnom fronte a je ich potrebné situovať tak, aby k nej kravy mali prístup z dvoch strán, t. j. nedať ich na koniec sekcie. Pri tomto usporiadaní boxov je v skupine viac miesta pri žľabe, ako pri pomere kŕmnych a ustajňovacích miest 1:1. Toto dispozičné riešenie je možné odporučiť iba pri stacionárnych linkách odstraňovania hnoja, s produkciou hnojovice.
Pri dvojradovom riešení sú dva pohybové priestory (kŕmisko a hnojná chodba), do ktorých sa môžu dojnice preháňať podľa potreby pri vykonávaní technologických úkonov. Používajú sa dva spôsoby dvojradového usporiadania. V prvom je oddelené kŕmisko a dojnice vstupujú do ležiskových boxov iba z hnojnej chodby. Podstielka sa teda vynáša iba do hnojnej chodby, kde sa vytvára slamnatý hnoj.

Viac sa možno dočítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11 - v Téme týždňa s názvom Technológie ustajnenia a dojenia HD.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down