04.09.2014 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uvítali by sme politické riešenia pred pokusmi tlačiť sankciami na Rusko

Politické opatrenia spojené s ruským embargom na dovoz niektorých potravín z EÚ môžu mať vážne ekonomické dôsledky pre agropotravinársky komplex. V tejto chvíli sa ťažko predikuje ďalší vývoj vzťahov medzi EÚ a Ruskom, ale už teraz je zrejmé, že ďalšia eskalácia napätia by negatívne poznačila európsku ekonomiku. Informoval o tom dnes tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Z nášho pohľadu by sme preto uvítali politické riešenia pred pokusmi tlačiť na Rusko prostredníctvom sankcií, ktoré nepocíti len samotná Ruská federácia, ale aj členské krajiny EÚ. Každý takýto krok totiž následne vyvolá reakciu ruskej strany a zároveň otvorí možnosti pre tretie štáty, aby nahradili na ruskom trhu európskych dodávateľov a vybudovali si s ním také väzby, ktoré nemusia zaniknúť ani po prípadnej stabilizácii politických vzťahov medzi EÚ a Ruskom," povedal SPPK Milan Semančík.
Podľa neho viac ako priama strata ruského trhu môžu slovenských podnikateľov v poľnohospodárstve a potravinárstve postihnúť druhotné dopady ruského embarga. Keďže EÚ stratila týmto opatrením odbyt agropotravinárskeho tovaru v hodnote zhruba 11 miliárd eur, nebude jednoduché nájsť preň nové, náhradné odbytiská, prípadne iné riešenia, ktoré nepocítia výrobcovia negatívne vo svojej ekonomike. "Podľa nášho názoru reálne hrozí, že nemalá časť týchto výrobkov zostane v Európe, čo vyvolá pretlak ponuky vo vnútri EÚ a následný pokles nákupných cien. Naši výrobcovia nie sú kapitálovo a ekonomicky takí silní ako ich západoeurópska konkurencia, preto každý takýto výkyv znášajú ťažšie, ba za určitých okolností môže znamenať ich bezprostredné existenčné ohrozenie. O to dôležitejšie bude dôsledne strážiť dovozy nielen z hľadiska množstva, ale aj cien, lebo reálne hrozí, že potravinársky tovar sa k nám bude importovať za dumpingové ceny," uviedol Semančík.
SPPK podľa neho zatiaľ nemá priame dôkazy o takomto importe, ale výrobcovia už avizujú určitú opatrnosť obchodu pri odoberaní dodávok, respektíve pri realizácii rôznych promočných akcií. Okrem toho neradno zabúdať na existenciu tzv. prebaľovačov, teda slovenských firiem, ktoré na našom území zabalia zahraničný tovar, pričom platná legislatíva vyžaduje uvádzať krajinu pôvodu len v prípade niektorých komodít.
Predseda SPPK pripomenul, že spotrebitelia aj obchodníci by v tejto chvíli mali prejaviť väčší patriotizmus ako doteraz. Komora už v prvej polovici augusta vyzvala občanov k jeho praktickým prejavom a zároveň sa obrátila aj na sektor obchodu, aby neuprednostňoval lacné ponuky zahraničného potravinárskeho tovaru, ktorý bol pôvodne určený pre ruský trh, pred dodávkami z tuzemska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down