V agrorezorte sa chystá pochybný tender na externé služby za 58 mil. eur

V rezorte Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) sa chystá pochybný a zbytočný tender na externé poradenské služby za asi 58 miliónov eur. Uviedli to dnes na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽaNO-NOVA Veronika Remišová a líder hnutia Igor Matovič.

„Myslíme si, že o ide o ďalšie veľmi pochybné obstarávanie v réžii SNS a jeho predlohou by mohol byť tzv. nástenkový tender, za ktorý boli znovu zodpovední nominanti SNS počas prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Z formálnej stránky je tento tender zrejme v poriadku, už nevisí na nástenke niekde na chodbe ministerstva a ponuky budú môcť záujemcovia posielať elektronicky. Ale opäť ide, tak ako pri nástenkovom tendri, o nákup poradenských služieb, a tentokrát tiež v závratnej sume – odhadovaná hodnota s DPH je takmer 58 miliónov eur. A opäť sa zdá, že ide o zbytočné služby za predražené ceny,“ povedala Remišová.

Informovala, že MPRV, ktoré podľa nej vyhlásilo tender 8. marca, chce nakúpiť 494.261 hodín poradenstva. „Ministerstvo tvrdí, že potrebuje rozriešiť úlohy, na ktorých by desať expertov pracovalo pri normálnom pracovnom čase celých 25 rokov. Ešte lepším príkladom je prepočítanie sumy zákazky na počet zamestnancov. Pri priemerných nákladoch 2000 eur na zamestnanca by táto suma postačovala na zamestnanie 600 zamestnancov počas 4 rokov, čo je predpokladané trvanie rámcovej zmluvy,“ vypočítala Remišová.

V praxi by to podľa nej znamenalo zdvojnásobenie počtu zamestnancov MPRV, ktoré má teraz 560 zamestnancov a ďalších takmer 600 zamestnancov má samotná Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). „Vláda sa zbytočne chváli drobnými úsporami v rámci reformy ESO, keď takýmito pochybnými tendrami počet úradníkov de facto zdvojnásobuje,“ tvrdí Remišová.

Navyše, niektoré témy tendra sa pritom podľa nej týkajú hlavnej náplne práce MPRV, napríklad „Poradenstvo pre tvorbu a uplatňovanie politík a hospodárenie v rezorte pôdohospodárstva“. „Takáto náplň práce pre externých poradcov je viac ako škandalózna, vyzerá to, akoby ministerstvo chcelo externalizovať samotnú podstatu svojej práce, za ktorú nesie politickú zodpovednosť,“ vyhlásila.

Odborníci na MPRV a v jemu podriadených organizáciách podľa Remišovej zarábajú možno 5 eur na hodinu a sú radi, že uživia svoje rodiny. Naopak, ministerstvo plánuje podľa súťažných podkladov tendra platiť 117 eur na hodinu.

„Pani Matečná sa síce vyhovára na pána Jahnátka a na pochybenia v minulosti, ale zdá sa, že SNS len pokračuje v šľapajach svojho predchodcu. NKÚ vo svojej kontrolnej správe vyslovene odporúča, aby sa namiesto externých poradcov MPRV a PPA využívali interné kapacity a vlastných zamestnancov agentúry. Ministerstvo napriek tomu vypísalo tender na externých poradcov na závratnú sumu,“ doplnila.

Tento tender má byť podľa Matoviča spolufinancovaný z eurofondov. „Vyzývame preto podpredsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý je zodpovedný za koordináciu používania eurofondov, aby tento tender okamžite zastavil. Ide o 58 miliónov eur, ktoré budú hodené do studne,“ povedal Matovič.

Hnutie OĽaNO-NOVA bude podľa neho iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, na ktorom budú žiadať, aby ministerka Matečná vysvetlila dôvody vypísania tohto tendra.

„Rovnako požadujeme vysvetlenie závažných pochybení v oblasti používania eurofondov a samotného hospodárenia platobnej agentúry ministerstva, na ktoré práve upozornil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Zistenia NKÚ poukazujú na úplné zmanipulovanie hodnotenia eurofondových projektov, keď dvaja akože nezávislí hodnotitelia majú vo svojom hodnotení toho istého projektu rovnaký text s rovnakým preklepom,“ povedal.

Poslanci tiež žiadajú, aby ministerka Matečná urýchlene predstavila ozdravný plán PPA, aby nedochádzalo k takýmto pochybeniam a bola obnovená dôvera vo férové a transparentné prideľovanie podpory pre poľnohospodárov

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *