01.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V areáli SPU vyrastá nová budova archívu a univerzitnej knižnice

V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (SPU) sa rozbehla výstavba novej budovy archívu a knižnice univerzity. Trojpodlažná budova vyrastie v blízkosti Jazdeckého strediska a skleníkov Botanickej záhrady. Zmluvu o vyhotovení diela podpísal rektor univerzity Peter Bielik so zástupcami akciovej spoločnosti Euro-Building Bratislava v novembri minulého roka. Výstavba by nemala trvať dlhšie ako 13 mesiacov. Celková cena diela zahŕňajúca stavebné práce a inžinierske služby spojené s kolaudáciou dosahuje 2,063 milióna eur s DPH.

V novostavbe sa budú nachádzať dve samostatné pracoviská, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová. Na prvom nadzemnom podlaží bude umiestnený archív a registratúrne stredisko, vybavené regálovým systémom pre uskladnenie takmer 1700 metrov spisov archívnych materiálov a materiálov registratúry. Na druhom a treťom nadzemnom podlaží budú študovne Slovenskej poľnohospodárskej knižnice.
Variabilné priestory s bezbariérovým prístupom, rozdelené na tri zóny, budú určené širokej verejnosti, najmä však študentom. V tichej zóne bude vytvorený priestor na štúdium, v hlučnej zóne sa budú nachádzať informačné pulty, prednášková miestnosť a služby, napríklad tlač a kopírovanie. Treťou bude relaxačná zóna, ktorú bude tvoriť zimná záhrada a terasa. Nové študovne Slovenskej poľnohospodárskej knižnice poskytnú priestor pre uskladnenie 30.000 až 40.000 knižničných jednotiek. K dispozícii bude 50 až 70 študijných miest, predpokladaná denná návštevnosť bude maximálne 250 používateľov.
V súčasnosti sa Slovenská poľnohospodárska knižnica i archív nachádzajú v objekte pri kruhovom objazde na Štúrovej ulici, ktorý je od hlavného areálu univerzity vzdialený zhruba 30 minút chôdze. Knižnica funguje v zrekonštruovanej časti objektu, archív je umiestnený v starých priestoroch. Podľa rektora SPU Petra Bielika je výstavba nového a moderného archívu nevyhnutná, súčasné priestory sú nevyhovujúce. Výstavbou novej knižnice v areáli univerzity chce SPU poskytnúť študentom komfortné priestory na štúdium a ponúknuť služby knižnice priamo v areáli univerzity.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down