12.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V auguste 2014 klesli v SR ceny potravín, najmä zeleniny

V auguste 2014 klesali na Slovensku ceny potravín, ktoré boli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nižšie o 0,9 %. Uviedol to dnes analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák v reakcii na zverejnené údaje o augustovej inflácii.

Tento pokles by sa podľa neho dal z veľkej časti pripísať na vrub tradičného sezónneho poklesu cien potravín. "Po zohľadnení tradičnej sezóny ostali ceny potravín v auguste nezmenené. Nad rámec tradičnej sezóny klesali v auguste najmä ceny zeleniny, kde došlo ku korekcii miernejšieho sezónneho poklesu ich cien v júli," konštatoval.
"Na druhej strane bol tento pokles kompenzovaný medzimesačným nárastom cien ostatných položiek. Po zohľadnení sezóny v auguste medzimesačne rástli ceny ovocia, mlieka, syrov a vajec, olejov a tukov, sladkostí aj pečiva," podčiarkol.
"Naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. V septembri 2014 očakávame, že medziročná zmena cien by sa mala priblížiť k stagnácii, v poslednom štvrťroku tohto roka by ceny mohli dokonca obnoviť veľmi mierny medziročný rast. Rizikom v oblasti cien potravín sú najmä odvetné sankcie uvalené Ruskom na dovoz európskych potravín, ktoré by mohli viesť k prebytkom na európskom trhu a tlaku na ďalší pokles cien potravín," upozornil Koršňák.
Do konca tohto roka budú podľa ekonomického analytika Tatrabanky Borisa Fojtíka aj naďalej hrať hlavnú úlohu vo vývoji spotrebiteľských cien potraviny. "Dnes je už viac-menej isté, že nemôžeme očakávať ich významnejší nárast," poznamenal.
Prvou príčinou je podľa neho veľmi slušná tohtoročná úroda a taktiež embargo vývozu potravín do Ruska. "Tým sa opäť len zvýši konkurencia na trhoch EÚ, čo bude aj u nás tlačiť ceny nadol. Opačný dopad by mohlo mať slabnúce euro, čiže drahšie dovozy komodít a tovarov obchodovaných v dolároch," doplnil Fojtík.
Ceny v auguste 2014 podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) klesali mierne rýchlejšie, ako boli očakávania NBS. "V rámci štruktúry inflácie rýchlejšie v porovnaní s predpokladmi klesali ceny potravín. Mierne pomalšie rástla čistá inflácia bez pohonných látok. V rámci cien potravín rýchlejšie, ako sa predpokladalo, klesali ceny nespracovaných potravín, najmä zeleniny. V roku 2014 naďalej očakávame stagnáciu cien," dodali analytici centrálnej banky.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že spotrebiteľské ceny na Slovensku v auguste 2014 medziročne klesli o 0,2 %. V porovnaní s júlom 2014 sa v auguste v úhrne znížili o 0,2 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down