V bratislavskej Petržalke bolo vyhlásené 53. významné lesnícke miesto (VLM) Petržalské hájovne. Za prísnych protipandemických opatrení sa zišli členovia Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Národnej rady SR spolu s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, aby navštívili jednu z petržalských horární na Starohájskej ceste.
BRATISLAVA. Informovala o tom Anežka Hrdá, hovorkyňa MPRV SR.
Spresnila, že tvorba siete významných lesníckych miest je dlhodobý projekt štátneho podniku Lesy SR, v rámci ktorého upozorňuje verejnosť na lokality významné z pohľadu lesníckej minulosti i súčasnosti. Sú medzi nimi lesnícke technické stavby, architektúra, obnovené lesné porasty, lokality dokumentujúce pokrokové prístupy k obhospodarovaniu lesa, miesta späté s osobnosťami lesníctva a podobne. V obnove, vyhlasovaní a sprístupňovaní VLM Lesy SR úzko spolupracujú s verejnosťou.
Pripomenula, že s myšlienkou objavovania a vyhlasovania VLM prišiel v roku 2007 vtedajší zamestnanec generálneho riaditeľstva štátneho podniku Lesy SR Ján Mičovský.
"Na území mesta Bratislava máme dve zachované horárne, ktoré patria medzi najstaršie budovy v Petržalke. Bol to kedysi slávny a obľúbený priestor, kam chodievali Bratislavčania k svojmu horárovi na pochúťky," priblížil minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO).
Hájovňa na Starohájskej ceste 5 je známa aj pod menom Kokešova horáreň. V jej priečelí sa nachádza výklenok, kde bola pôvodne umiestnená socha Panny Márie. Pod výklenkom sú tabuľky, ktoré informujú o povodniach z rokov 1809 a 1850. V horárni bol aj vyhľadávaný Hostinec u Hubera, známy vynikajúcou kuchyňou, a bol cieľom mnohých nedeľných výletov Bratislavčanov.
Druhá z hájovní zaradených pod VLM Petržalské hájovne sa nachádza na Starhradskej ulici 5 a pochádza z roku 1779. V minulosti bola sídlom Gejzu Dražďáka, jedného z viacerých tunajších dedičných hájnikov. Toto meno sa dodnes zachovalo v názve neďalekých jazier a miestnej časti Petržalky. Horáreň, ktorej súčasťou je aj drevený "jagdhaus", je majetkom hlavného mesta SR Bratislava v užívaní jej mestských lesov.
Hrdá dodala, že garantom vyhľadávania, evidovania, obnovy a popularizácie významných lesníckych miest je Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene.
/tasr/