V britských obchodoch chýba zelenina, na vine je zlé počasie v Španielsku

Na pultoch v britských obchodoch chýba zelenina. Viaceré supermarkety preto zaviedli limity na predaj šalátu a brokolice. Dôvodom je zlé počasie v Stredomorí, najmä záplavy a sneh v Španielsku.

Cuketová kríza – ako ju promptne nazvali britské médiá – tak názorne ukázala, aký závislý je tamojší trh od dovozu potravín z Európy.
Britské obchody teraz zápasia s nedostatkom cukiet, baklažánov, šalátov, brokolice, zeleru a ďalších druhov zeleniny zo Španielska, ktoré je najväčším dodávateľom týchto potravín na trh v Spojenom kráľovstve.
Maloobchodný reťazec Tesco dnes dokonca obmedzil predaj na maximálne tri kusy ľadového šalátu a tri kusy brokolice. Rovnaké nariadenie zaviedla sieť obchodov Morrisons.
Ceny zeleniny v Británii v uplynulých pár týždňoch prudko stúpli. Jej nedostatok totiž núti obchodníkov, aby hľadali nových dodávateľov v USA. Ale náklady na leteckú prepravu napríklad z Kalifornie sa zákonite premietajú do vyšších cien v britských obchodoch.
Na pultoch v Británii začali najskôr chýbať baklažány a cukety, a postupne k nim pribudli šaláty a ďalšie druhy zeleniny. Obchodníci sa teraz obávajú, aby nezačali viaznuť aj dodávky citrusov, papriky, rajčín a uhoriek.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *