24.03.2016 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku podporia mliečny sektor

Minister poľnohospodárstva ČR Marian Jurečka rozhodol o ďalšej podpore pre sektor mlieka. Na vysoko kvalitné mlieko a dojnice dá rezort cez 800 miliónov korún.

Ministerstvo zemědělství (MZe ČR) pripravilo dva nové dotačné programy, ktoré podporia mliečny sektor. Celkovo až 400 miliónov českých korún dostanú producenti a spracovatelia na výrobu vysoko kvalitného mlieka, ďalších 450 miliónov je plánovaných na zaistenie dobrých životných podmienok dojníc.
Nové národné dotačné programy pomôžu spracovateľom s výrobou nadštandardne kvalitného mlieka v tzv. režime akosti Q CZ.
„Mlieko v režime akosti Q CZ je mimoriadne kvalitné, obsahuje napríklad menej somatických buniek. Taký produkt má väčšiu šancu uspieť na trhu a získať lepšiu realizačnú cenu. S jeho výrobou sú spojené vyššie náklady, preto chceme producentov a spracovateľov mlieka motivovať k účasti v takom režime a rozdeliť medzi nich až 400 miliónov korún,“ uviedol minister Marian Jurečka.
Dotácia bude určená na poradenské služby alebo školenia, ktoré pomôžu producentom splniť náročné požiadavky na výrobu vysoko kvalitného mlieka. Zapojenie do režimu kvality zároveň chovateľom umožní účasť v programe Podpory na zlepšenie životných podmienok v chove dojníc. Na tento program je vyčlenených až 450 miliónov korún a program je určený pre chovateľov dojníc v režime ekologického poľnohospodárstva alebo prihlásené do režimu akosti Q CZ s platným certifikátom. Pre jeho vydávanie je už pripravený a akreditovaný Štátny veterinárny ústav Olomouc.
„Zlepšenie životných podmienok v chove dojníc je určené na chladenie stajní v lete, na temperovanie vody k napájaniu v zime, na častejšie ošetrovanie paznechtov, na diagnostiku zápalu vemena dojníc a na dezinfekciu bezstelivového ustajnenia. Tieto prostriedky zlepšia pohodu zvierat, a tým i ich zdravotný stav,“ uviedol Marian Jurečka.
Predbežné žiadosti o dotácie bude prijímať Státní zemědělský intervenční fond, platobná agentúra Ministerstva, do 29. 4. 2016. Termín ukončení prijímania definitívnych žiadostí je do 31. 10. 2016. Úspešní žiadatelia dostanú prvú podporu v polovici decembra toho roku.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down