V decembri nedostanú všetci farmári priame platby

Do Vianoc viacerým poľnohospodárom neboli vyplatené priame platby, čo znamená, že sa farmárom vytvárajú vrásky na čele. V prvom rade nebudú môcť splácať úvery a finančné inštitúcie ich môžu penalizovať. Banky možno pochopia, že nariadenie Európskej komisie ukladá členským štátom možnosť vyplácať priame platby od 1. decembra do konca júna nasledujúceho roka. Informovala TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Ako povedala, viacerí poľnohospodári už dostali do konca decembra výzvy z bánk, aby odovzdali rozhodnutia o priamej platbe. „Keďže sa v tomto roku zmenil systém vyplácania, ani rozhodnutia, ani peniaze neboli ešte všetkým subjektom doručené. Neznamená to však, že farmári by ich nemali dostať. Je to len otázka času, preto dúfame, že finančné inštitúcie budú ústretové a pochopia situáciu,“ vysvetlila predsedníčka.
Podľa jej ďalších slov niektorí farmári v každom roku majú vysoké náklady, ale nižšiu úrodu, pričom musia zabezpečiť hnojivá, kvalitné osivá a jarné práce. „Pevne veríme, že do tej doby platby budú vyriešené,“ konštatovala Patasiová. Dodala, že v galantskom a dunajskostredskom regióne 30 % farmárov nedostalo rozhodnutie. Podobná je situácia aj v iných častiach SR. Poznamenala, že vo viacerých štátoch EÚ sa priame platby nezačnú preplácať v danom roku, ale až v ďalšom.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *