23.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Európe klesajú počty prasníc

Podľa decembrového sčítania zvierat v členských krajinách Európskej únie došlo síce v porovnaní s predchádzajúcim rokom k navýšeniu chovaných ošípaných, ale pri prasniciach bol zaznamenaný opačný trend.

Podľa predbežných údajov, v ktorých dosiaľ nie je zahrnuté kompletné spočítanie zo všetkých členských krajín, sa v EÚ chovalo 146 miliónov ošípaných, čo predstavovalo medziročný nárast o dva percentuálne body. Naopak, viac než 11 miliónov vykazovaných prasníc znamenalo pokles o 0,5 %. Vzhľadom na to, že sa do sčítania zahrnuli údaje prakticky zo všetkých chovateľsky významných krajín, možno výsledky považovať za konečné.
Z výsledkov je zrejmé, že najväčší dopad na počty prasníc mala kríza v Holandsku a Nemecku. Kým v Holandsku, ktoré sa špecializuje na produkciu a export prasiatok, chovatelia zaznamenali zníženie stavov o 121-tisíc prasníc, v Nemecku kvôli novým požiadavkám na welfare zvierat a africkému moru ošípaných vykazovali zníženie o 96-tisíc kusov.
Pokles stavov prasníc zaznamenali i ďalšie krajiny, napríklad Rumunsko, Chorvátsko či Portugalsko. Naproti tomu boli i štáty, napríklad Dánsko či Poľsko, kde v tomto sektore významne navýšili nielen celkové stavy prasiat, ale i prasníc. Dosiaľ k nim patrilo i Španielsko, kde síce zaznamenali navýšenie celkových stavov prasiat až o 4 percentá, ale súčasne i nepatrný pokles počtu prasníc. Tým sa navyšovanie španielskeho exportu bravčového mäsa v posledných rokoch na nejakú dobu zastaví.
Zdroj: Eurostat

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down