01.12.2015 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V kakaových nápojoch pre deti sa našiel kofeín i stopové množstvo olova

Niektoré kakaové nápoje pre deti obsahujú toľko kofeínu ako tretina šálky espresa. V rámci testu MF DNES to zistili experti v laboratóriu Vysokej školy chemicko-technologickej (VŠCHT) v Prahe.

Nápoj M&S Drinking Chocolate, ktorý mal v teste najlepšiu chuť a najvyšší obsah kakaa, obsahoval 21,6 miligramu kofeínu. V jednej 30-mililitrovej šálke espresa je približne 70 miligramov kofeínu. Keby teda dieťa vypilo tri šálky tohto kakaového nápoja, dostalo by do seba toľko kofeínu ako dospelý človek v jednom esprese.
Obsah kofeínu súvisí s množstvom kakaového prášku v nápoji. Je to dôležité vedieť najmä pre rodičov, ktorí kupujú deťom kvalitné výrobky s vyšším obsahom kakaa.
Najmenší obsah kofeínu v teste mal nápoj Excelsior Schosana Quick. Na to, aby dostalo dieťa do seba toľko kofeínu ako v esprese, by ho muselo vypiť 21 šálok. Výrobok mal však podstatne menej kakaa než M&S Drinking Chocolate.
Test MF DNES zistil, že niektoré vzorky obsahovali aj stopové množstvo olova a kadmia. Sú to zdraviu škodlivé ťažké kovy. Ani jeden z nápojov však neprekročil maximálne hodnoty prípustné podľa odporúčania, ktoré začne platiť v EÚ od budúceho roku. "Testované vzorky patrili medzi tie menej kontaminované kakaové výrobky," uviedol Aleš Rajchl, ktorý test na VŠCHT viedol.
Horúce čokolády v teste prepadli. Väčšina z nich je skôr riedkym kakaom.
Kvôli kofeínu a stopovým množstvám ťažkých kovov netreba podliehať panike. Je to podobné ako napríklad s údeninami a ďalšími potravinami, na ktoré platí zásada "všetkého veľa škodí".
"Treba povedať, že kakao obsahuje aj ďalšie látky, ktoré sú z výživného hľadiska prospešné, a odborníci na výživu ich preto vnímajú skôr pozitívne," konštatoval Rajchl.
Do testu sa dostali predovšetkým nápoje, ktoré sú už podľa veselých obrázkov na obale určené najmä deťom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down