23.04.2019 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Nemecku v tomto storočí spôsobili vlani kalamity druhé najväčšie škody

Kombinácia búrok, sucha a pôsobenia kôrovca viedli v minulom roku k najväčšej ťažbe dreva v nemeckých lesoch za uplynulé desaťročie. Vyťažilo sa ho 64,4 milióna kubických metrov. Uviedol to Spolkový zväz píl a drevárskeho priemyslu. Väčšia ťažba dreva bola naposledy v roku 2007. Takmer polovica vyťaženého dreva v minulom roku pochádzala z kalamít.

„Klimatické zmeny zasiahli aj lesy,“ povedal Martin Neumeyer, predseda správnej rady Bavorských štátnych lesov, ktoré sú s plochou viac ako 800.000 hektárov najväčším vlastníkom lesov v Nemecku.
Majitelia lesov musia vyťažiť spadnuté stromy, ale trápia ich nízke ceny za kalamitné drevo. Vlani sa znížila cena smrekového dreva pod 100 bodov, kým v roku 2015 bola na hodnote 125 bodov.
Mnohí odborníci usudzujú, že pomerne veľký počet silných búrok a rovnako aj období sucha, ktoré sa pozorovali v minulých rokoch, sú príznakom klimatických zmien. Na rozdiel od dubov a bukov sú smreky zakorenené plytko, a preto ich búrky a sucho poškodzujú.
V odvetví sa už viac rokov propagujú zmeny v zložení lesných porastov, aby lepšie dokázali odolávať meniacim sa klimatickým podmienkam.
Škody, ktoré v lesoch vznikli vlani, prekonal v roku 2007 orkán Kyrill. Zostalo po ňom ležať na zemi 77 miliónov kubických metrov drevnej hmoty.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down