18.03.2015 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V obvode Javorina by sa do ukončenia reštitúcií nemali predávať cesty

Ministerstvo obrany (MO) SR by nemalo na území bývalého Vojenského obvodu (VO) Javorina predávať cesty a komunikácie až do ukončenia reštitúcií. Vyplýva to z návrhu novely, ktorú dnes pri hlasovaní poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania. Právnu normu na rokovanie Národnej rady (NR) SR predložil parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Rovnaký návrh už predkladal aj opozičný poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). "Keďže sa nedalo hlasovať o mojom návrhu na minulej schôdzi, tak sme sa dohodli, že to pôjde ako návrh výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorého som členom a ktorý bol gestorským výborom pre reštitúcie pozemkov. Ide o preklopenie môjho návrhu do osobitného návrhu výboru. Dúfam, že táto široká zhoda zostane aj pri hlasovaní v pléne NR SR, aby neboli poškodení vlastníci," vysvetlil.
Ako konštatujú predkladatelia návrhu, problémom je, keď nový vlastník cesty znemožňuje prístup na ostatné parcely, a teda pôvodný vlastníci sa po ukončení reštitúcií nedostanú k pôvodným parcelám a svojmu majetku. "Vzhľadom na uvedené a v záujme neprehlbovať spôsobenú krivdu navrhujeme zmenu zákona tak, aby sa predaj ciest a komunikácií na území bývalého VO Javorina mohol uskutočnil až po ukončení reštitúcií," argumentujú predkladatelia.
Simon na predchádzajúcej schôdzi parlamentu navrhol, aby sa na území VO Javorina nemohli predávať cestné komunikácie až do ukončenia reštitúcií pozemkov. "Pokiaľ bude môj pozmeňujúci návrh prijatý spoločne so zmenami v spoločnej správe, som presvedčený, že vlastníkom do budúcnosti vytvoríme priestor, aby sa dostali k svojmu majetku a budú ho môcť v plnej miere aj využívať," vysvetlil svoju iniciatívu vtedy poslanec.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down