12. ročníka Celoslovenských dní poľa v Oponiciach sa aj tentoraz zúčastnila spoločnosť UPL. Jej expozícii dominovali technológie ošetrenia pšenice a jačmeňa postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti, účelne doplnené o produkty na prírodnej báze.
CDP 2023
„Na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach predstavujeme technológie ochrany pšenice a jačmeňa, založené na konvenčných prípravkoch na ochranu rastlín, ako sú moridlá, herbicídy, insekticídy a fungicídy využívané na kontrolu chorôb a škodcov, ktoré úspešne dopĺňa nová generácia biostimulátorov,“ uviedol v úvode prehliadky pokusu Ing. Peter Knap, zástupca spoločnosti UPL. Upozornil na fakt, že v ochrane rastlín každoročne prichádzame o chemické účinné látky, pričom ich nahradenie sa nedeje rovnakým tempom. Preto sa spoločnosť UPL dlhodobo usiluje profilovať v segmente prípravkov na prírodnej báze so zámerom poskytnúť pestovateľom nechemické možnosti ošetrenia porastov poľných plodín, ovocia, či zeleniny vrátane výživy a hnojenia. Odpovedá tomu portfólio spoločnosti s viacerými prípravkami na báze morských rias, ktoré pri pestovaní plodín využívajú aj slovenskí pestovatelia.
„Technológie vychádzajúce z prírody, fungujú v praxi už viac ako 50 rokov, najmä vo Francúzsku, kde s ich využívaním majú farmári bohaté skúsenosti. Ide o kategóriu prípravkov, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín proti abiotickým stresom či už z vysokých teplôt, nedostatku vlahy, ale aj živín z pôdy,“ uviedol ďalej P. Knap. Nová generácia stimulátorov umožňuje rastline využiť potenciál zásobných živín v pôde, ktorý by inak ostal pre korene nedostupný.
Pre zlepšenie kvality
Jedným z nových prípravkov z kategórie biostimulantov, použitých v pokuse v Oponiciach, je ARY-AMIN C s registráciou do obilnín. Ako objasnil P. Knap - obsahuje aminokyseliny rastlinného pôvodu a živiny, ktoré v kľúčových fázach vývinu rastlín pomáhajú prekonať stresové obdobia spôsobené, napr. suchom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.