11.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane plodín inovatívne a s rešpektom

12. ročníka Celoslovenských dní poľa v Oponiciach sa aj tentoraz zúčastnila spoločnosť UPL. Jej expozícii dominovali technológie ošetrenia pšenice a jačmeňa postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti, účelne doplnené o produkty na prírodnej báze.

CDP 2023

„Na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach predstavujeme technológie ochrany pšenice a jačmeňa, založené na konvenčných prípravkoch na ochranu rastlín, ako sú moridlá, herbicídy, insekticídy a fungicídy využívané na kontrolu chorôb a škodcov, ktoré úspešne dopĺňa nová generácia biostimulátorov,“ uviedol v úvode prehliadky pokusu Ing. Peter Knap, zástupca spoločnosti UPL. Upozornil na fakt, že v ochrane rastlín každoročne prichádzame o chemické účinné látky, pričom ich nahradenie sa nedeje rovnakým tempom. Preto sa spoločnosť UPL dlhodobo usiluje profilovať v segmente prípravkov na prírodnej báze so zámerom poskytnúť pestovateľom nechemické možnosti ošetrenia porastov poľných plodín, ovocia, či zeleniny vrátane výživy a hnojenia. Odpovedá tomu portfólio spoločnosti s viacerými prípravkami na báze morských rias, ktoré pri pestovaní plodín využívajú aj slovenskí pestovatelia.

„Technológie vychádzajúce z prírody, fungujú v praxi už viac ako 50 rokov, najmä vo Francúzsku, kde s ich využívaním majú farmári bohaté skúsenosti. Ide o kategóriu prípravkov, ktoré zvyšujú odolnosť rastlín proti abiotickým stresom či už z vysokých teplôt, nedostatku vlahy, ale aj živín z pôdy,“ uviedol ďalej P. Knap. Nová generácia stimulátorov umožňuje rastline využiť potenciál zásobných živín v pôde, ktorý by inak ostal pre korene nedostupný.

Pre zlepšenie kvality

Jedným z nových prípravkov z kategórie biostimulantov, použitých v pokuse v Oponiciach, je ARY-AMIN C s registráciou do obilnín. Ako objasnil P. Knap - obsahuje aminokyseliny rastlinného pôvodu a živiny, ktoré v kľúčových fázach vývinu rastlín pomáhajú prekonať stresové obdobia spôsobené, napr. suchom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down