28.04.2020 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ochrane viniča s dôrazom na antirezistentnú stratégiu

Riešenia ochrany viniča hroznorodého proti chorobám a škodcom predstavila na vinohradníckom seminári v Oponiciach spoločnosť ADAMA.
„Základom ochrany viniča hroznorodého je sledovanie podmienok pre vznik a šírenie možnej infekcie a mala by byť postavená na preventívnom ošetrovaní.“

Uviedol Ing. Ervín Máťuš, regionálny zástupca spoločnosti ADAMA.

Proti jednoročným trávam a jednoročným dvojklíčnolistovým burinám vo viniči odporučil  reziduálne pôsobiaci herbicíd  Pendigan, s novou registráciou do širokého spektra poľných plodín, ovocných sadov, taktiež záhradných plodín a vinohradov.

Portfólio fungicídov spoločnosti ADAMA tvorí viacero osvedčených prípravkov: Custodia, Folpan 80 WDG, Momentum Trio, Vinostar, Guard a  Sanvino. Z insekticídov proti obaľovačom vo vinohradoch sa presadili Mavrik Neo Formula a Dinastia a k dispozícii sú tiež pomocné prípravky univerzálneho charakteru Adaptic a Velocity.

Podľa E. Máťuša základom antirezistentnej stratégie fungicídnej ochrany viniča je účinná látka folpet, ktorá zasahuje patogéna na viacerých miestach súčasne, čo minimalizuje vyselektovanie jeho rezistentných kmeňov. Silnou stránkou je vysoká účinnosť proti peronospóre, bielej hnilobe a čiernej škvrnitosti s vedľajším účinkom proti botrytíde, červenej spále, čiernej hnilobe a ďalším chorobám viniča.

Preventívne proti peronospóre

Nosným produktom spoločnosti proti peronospóre je kombinovaný fungicíd Momentum Trio s tromi účinnými látkami - fosetyl-Al, cymoxanil a folpet. Fosetyl-Al zabezpečuje efektívnu ochranu aj nových prírastkov viniča. Cymoxanil pôsobí lokálne-systémovo, čiastočne aj kontaktne, čím zaisťuje preventívny a kuratívny účinok už krátko po infekcii. E. Máťuš odporučil aplikáciu po odkvitnutí v čase intenzívneho rastu viniča: Registrovaný je v koncentrácii 0,3 percenta (3 kg na hektár), s použitím ideálne preventívne, avšak najneskôr 3 – 4 dni od začiatku infekcie. Má dlhodobé kontaktné, systémové a translaminárne pôsobenie. Teoreticky sa môže aplikovať až šesťkrát za vegetáciu, avšak ako upozornil zástupca spoločnosti, treba striedať skupiny účinných látok pre zamedzenie vzniku rezistencie.

Ku kontaktne pôsobiacemu folpetu odporúča použiť zmáčadlo Adaptic a ku prípravkom so systémovo pôsobiacou účinnou látkou zmáčadlo Velocity.

Kombinovaný fungicíd Vinostar (dimethomorf a folpet) s aplikáciou v dávke 2 kg na hektár, má vedľajší účinok na celú škálu chorôb viniča. Vzhľadom k nízkemu riziku vzniku rezistencie a bezpečnosti s ohľadom na užitočné organizmy sa môže aplikovať až päťkrát za vegetáciu, predovšetkým v čase silného infekčného tlaku peronospóry, alebo ako dezinfekcia rán po krupobití.

Ochranu viniča proti peronospóre v minulom roku posilnil  fungicíd Sanvino s unikátnou kombináciou účinných látok amisulbrom a folpet s preventívnym a kuratívnym účinkom. Folpet rozširuje účinok proti bielej hnilobe viniča, červenej spále, čiernej škvrnitosti a plesni sivej. Účinná látka amisulbrom sa viaže na voskové  pletivá listov, resp. na voskové vrstvy bobúľ viniča, kde sa akumuluje a následne postupne uvoľňuje, vďaka čomu bráni infekcii peronospórou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down