11.07.2017 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V okrese Zlín na Morave šarapatí africký mor ošípaných...

Na Slovensku sa africký mor ošípaných (AMO) doposiaľ nikdy nevyskytol, avšak v súčasnosti sa vyskytuje na Ukrajine, v Poľsku, v pobaltských krajinách a vo východnej Európe. Najväčším nebezpečenstvom rozšírenia AMO na územie SR predstavuje migrácia infikovaných diviakov z Ukrajiny a Českej republiky.

Aktuálne k dňu 10. 7. 2017 evidovala Štátna veterinárna správa ČR celkom 38 nahlásených nálezov uhynutých diviakov. Laboratórne vyšetrenie dosiaľ potvrdilo AMO u 24 uhynutých tiel. V 10 prípadoch skončilo vyšetrenie negatívnym výsledkom. V štyroch prípadoch nie sú výsledky zatiaľ k dispozícii. Všetky dosiaľ potvrdené prípady pochádzajú z oblasti zamorenia - okresu Zlín. V tejto oblasti i naďalej v nezmenenej podobe platia už predtým zavedené mimoriadne veterinárne opatrenia.
„Všetky kadávery, teda uhynuté telá, boli nájdené v oblasti zamorenia, v okrese Zlín,“ uviedol hovorca Štátnej veterinárnej správy ČR Petr Vorlíček. V platnosti zostávajú mimoriadne veterinárne opatrenia, ktoré sa rozšírili z pôvodne desaťkilometrového okruhu okolo prvého miesta nálezu na celý okres Zlín. Platí v ňom zákaz lovu a kŕmenia diviakov; veterinári tiež kontrolovali chovy domácich ošípaných v tejto oblasti, v žiadnom z nich sa však nákaza nepotvrdila. Chovatelia musia ošípané ustajniť tak, aby nemohli prísť do kontaktu s diviakmi. Prvé dva uhynuté diviaky, u ktorých sa neskôr potvrdil AMO, boli nájdené 21. a 22. júna pri nemocnici na kraji Zlína.
Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými. Prejavuje sa vysokou horúčkou, krátkym priebehom a veľmi vysokou úmrtnosťou s makroskopickými príznakmi, veľmi podobnými klasickému moru ošípaných (KMO).

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down