20.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Poprade bolo tak, ako býva v Hurbanove

Asi sa všetci zhodneme na tom, že zima 2013/2014 bola neštandardná. Čo však hovoria fakty? Prvé konkrétnejšie prejavy zimy sa vyskytli v období okolo Mikuláša. Trvali však iba krátko a boli pomerne nenápadné. Na Vianoce, tak ako to aj býva, sa oteplilo. Posledné zostatky snehu, ktorý napadal na Mikuláša sa počas Vianoc rýchlo roztopili, a to aj v polohách tesne pod 1000 metrov nad morom. Táto extrémne teplá fáza zimy trvala takmer mesiac.

Štvortýždňové obdobie od 24.12.2013 do 21.1.2014 malo v Hurbanove priemernú teplotu vzduchu 5,7 °C. Takto teplo uprostred zimy ani raz v histórii meteorologických meraní u nás nebolo. Zvláštnosťou bolo neprirodzene dlhé trvanie tohto teplého obdobia a aj relatívne vysoká teplota vzduchu. Teplo bolo v tomto období aj v zime 1997/1998, ale nie až tak ako teraz. Vtedy dosiahla v Hurbanove priemerná teplota vzduchu za rovnaké obdobie 4,3 °C. Normálna hodnota priemernej teploty vzduchu v tomto čase v Hurbanove pritom predstavuje -1,5 °C.

To znamená, že v uvedenom období tam zaznamenali odchýlku priemernej teploty vzduchu od normálu viac ako +7 °C. V zime sú pritom akceptovateľné odchýlky plus - mínus 2 °C od normálu. Kladná odchýlka 7 °C posúva túto zimu do úplne iných zemepisných šírok. V tejto súvislosti je zaujímavé, že v Poprade dosiahla priemerná teplota vzduchu za obdobie december 2013 - február 2014 mínus 0,1 °C, čo je presne taká hodnota, aká je normálna v Hurbanove. Teplotné podmienky v Poprade boli počas poslednej zimy také, aké by mali byť v Hurbanove.

Viac sa dočítate v 12. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down