03.12.2020 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V rebríčku INEKO je najvyššie Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, úplne dole je PPA

Najvyššiu nezávislosť a odolnosť voči zneužitiu moci má spomedzi 26 verejných inštitúcií Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vyplýva to z hodnotenia nezávislosti verejných inštitúcií a ich odolnosti voči zneužitiu, ktorý zostavuje inštitút INEKO. Naopak, „na chvoste“ tohto rebríčka sa ocitla Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť získala najvyššie hodnotenie už tretíkrát. S odstupom za ňou nasleduje Generálna prokuratúra SR a Ústavný súd SR. "K posunu v rebríčku im výrazne pomohli otvorenejšie výberové konania,“ informoval riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Na opačnom konci rebríčka sú Slovenský pozemkový fond, Správa štátnych hmotných rezerv a Pôdohospodárska platobná agentúra, ktoré majú podľa metodiky INEKO najmenšiu odolnosť voči zneužitiu zo strany politikov. "Nízke hodnotenie získal aj Úrad inšpekčnej služby Policajného zboru, Slovenská informačná služba a Finančné riaditeľstvo," dodal Goliaš.
Ako ďalej ozrejmil, kým v hornej časti rebríčka sú najmä inštitúcie, kde čelných funkcionárov vyberá viac aktérov v otvorených výberových konaniach, sú organizačne aj finančne nezávislé od vlády a ich zamestnanci aj vedúci predstavitelia majú atraktívne platy, na spodných priečkach sú najmä inštitúcie vedené výlučne jednou osobou, ktorá je dosadzovaná a odvolávaná monokraticky jedným štátnym orgánom – najmä ministrom alebo vládou. "Výber vedúceho funkcionára sa väčšinou realizuje za zatvorenými dverami a vláda má možnosť zasahovať do organizačnej štruktúry alebo personálnej politiky inštitúcie," doplnil riaditeľ INEKO.
Komplexné hodnotenie vrátane odporúčaní zverejňuje INEKO na svojom webe.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down