28.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V septembri na Slovensku medziročne najviac zdraželo plnotučné mlieko

Slováci si v septembri tohto roka v obchodoch priplatili najviac za plnotučné mlieko, ktoré medziročne zdraželo o 6,7 %. Za ním nasledovali údený oštiepok s medziročným nárastom ceny o 6,1 % a ovocný jogurt, ktorý medziročne zdražel o 5,7 %.

Vyplýva to z najnovšej Cenovej hitparády, ktorú každý mesiac zostavujú analytici Poštovej banky na základe cien 36 potravín a dvoch alkoholických nápojov. Zverejňuje ich Štatistický úrad (ŠÚ) SR v databáze Slovstat. "Medziročnému zdraženiu sa nevyhli ani ďalšie mliečne výrobky, akými sú syr Eidam, tvaroh či maslo," konštatovali analytici Poštovej banky.
Medziročné zdraženie o 5,6 % zaznamenala aj mliečna čokoláda. "Dôvodom je najmä vysoká cena kakaa na svetovom trhu. Tá je v súčasnosti približne o 20 % vyššia ako v rovnakom období pred rokom," uviedli bankoví analytici.
Naopak, v septembri najvýraznejší pokles cien zaznamenali zemiaky. Ich cena sa medziročne znížila až o dve pätiny. O vyše pätinu lacnejšie ako v septembri 2013 boli však aj jablká a kryštálový cukor. "Menej ako pred rokom občania v obchodoch zaplatili celkovo za rovnú polovicu, teda 19 sledovaných potravín vrátane viacerých výrobkov z mäsa," dodali analytici.
Najvýraznejší medzimesačný nárast ceny, a to o 2 %, zaznamenalo bravčové karé s kosťou. Naopak, jablká oproti augustu tohto roka zlacneli v septembri 2014 o 12,4 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down