17.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V SR neevidujú žiadne prípady afrického moru ošípaných

Africký mor ošípaných sa na Slovensku nikdy nevyskytol a Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR ani v súčasnosti neeviduje žiadne prípady nákazy. "Žiadne pozitívne prípady sme nezaznamenali," uviedla pre TASR vedúca osobného úradu kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS Paulína Komarová.

Podozrenie z nákazy ošípaných sa objavilo v Maďarsku, kde museli v uplynulých dvoch týždňoch usmrtiť 500 ošípaných. Tie boli nelegálne prevážané z Poľska a mali smerovať do Rumunska.
"Tento prípad nemá žiadny súvis s výskytom afrického moru ošípaných v Poľsku, ale aj napriek tomu tam momentálne prebiehajú laboratórne vyšetrenia na vylúčenie tejto nákazy," skonštatovala Komarová a dodala, že podľa predbežnej informácie od kompetentnej autority sú výsledky negatívne.
Maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (NÉBIH) informoval, že voči ilegálnym dovozcom prísne zasiahne a bude ich trestne stíhať. Dôvodom má byť vážne hospodárske riziko afrického moru, ktorého vírus potvrdili v januári v Litve a vo februári aj v Poľsku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down