08.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V súčasnosti významne rastie dopyt zákazníka po vajciach vyššej kvality

V súčasnosti významne rastie dopyt zákazníka po vajciach vyššej kvality. Uviedla to pre TASR Diana Chovancová Stanková zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) v reakcii na vyjadrenia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) o tom, že rastie tlak obchodných reťazcov na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov.

"Na Slovensku v súčasnosti významne rastie dopyt zákazníka po vajciach vyššej kvality, najmä po vajciach z podstielkového a výbehového chovu. Zahraničné obchodné reťazce združené v SAMO prirodzene reagujú na tlak zákazníka po vyššej kvalite, ktorú sa mu snažia sprostredkovať. Vnímajúc preferenciu zákazníkov na Slovensku preto už počas roku 2017 deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať spotrebiteľom vajcia z klietkového chovu. Zároveň si uvedomujú svoju spoločenskú zodpovednosť, z toho dôvodu obchodníkom nie je jedno, v akých podmienkach prebieha chov samotných nosníc," povedala Katarína Fašiangová, predsedníčka SAMO.
Riaditeľ ÚHS Daniel Molnár v piatok uviedol, že na Slovensku je v súčasnosti veľký tlak obchodu na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov. "Takmer všetky zahraničné obchodné reťazce už počas roku 2017 deklarovali, že od roku 2025 nebudú vo svojich prevádzkach predávať spotrebiteľom vajcia z klietkových chovov," priblížil.
V ponuke podľa riaditeľa ÚHS majú byť iba vajcia podstielkové, z voľných výbehov a z biochovov. Ako dôvod uviedli tlak spotrebiteľov na nákup tohto typu vajec. Napriek predtým deklarovanému roku 2025 už v apríli 2018 oznámili dva zahraničné reťazce producentom vajec v SR, že už v roku 2018 nebudú nakupovať žiadne slovenské klietkové vajcia v malých spotrebiteľských baleniach, iba vajcia podstielkové.
ÚHS, ako aj producenti vajec v SR považujú podľa Molnára tento tlak zahraničných obchodných reťazcov za neopodstatnený z pohľadu podmienok v chove nosníc na Slovensku. "Klietkové chovy majú podiel 88,5 % na chove nosníc v SR, podstielkové chovy iba 11 %, podiel biologických chovov a chovov s voľným výbehom je iba na úrovni 0,5 %," poznamenal Molnár.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down