22.04.2016 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Väčšina poľnohospodárov v SR hodnotí v 15. týždni stav ozimín ako dobrý

Väčšina poľnohospodárov na Slovensku hodnotí v 15. kalendárnom týždni stav ozimín ako dobrý, v regiónoch však poškodila porasty poľovná zver. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

V regióne Bratislava, Senica, Skalica sejú podľa jej informácií poľnohospodári kukuricu na zrno a slnečnicu. Končia s osevom cukrovej repy. Porasty repky sú vo fáze kvitnutia.
V nitrianskom regióne (okresy Nitra, Šaľa, Topoľčany a Zlaté Moravce) sú jarné osevy v záverečnej fáze, neukončené sú ešte osevy slnečnice, ktorá je už vysiata na 86 % plánovanej plochy. Zostáva osiať ešte kukuricu na zrno, ktorá bola ku koncu 15. týždňa vysiata na 60 % plánovanej výmery.
V okrese Nové Zámky pokračoval osev pšenice jarnej, osev ostatných obilnín je skončený. Cukrová repa je zasiata na 80 % plôch, kukurica na zrno na 60 % plánovanej výmery.
Vďaka priaznivému počasiu poľnohospodári v trnavskom regióne ukončujú osev kukurice. Slnečnicu, cukrovú repu, hrach a zemiaky už majú v pôde. Prihnojiť pšenicu stihla väčšina tamojších podnikov ešte pred dažďami, čo sa začína prejavovať na dobrom stave porastov. Spadnuté zrážky veľmi pomohli porastom, aj vysiatym plodinám, keďže im už citeľne chýbala vlaha. V niektorých lokalitách sa začína vo väčšej miere vyskytovať hraboš poľný, jeho stav sa monitoruje.
Na Orave poľnohospodári vďaka vhodnému počasiu postúpili v osevoch obilnín. Zatiaľ však nezačali s osevom kukurice na zrno.
V krupinskom okrese začali roľníci siať kukuricu, v južnej časti okresu už s osevmi skončili. Začína sa prejavovať nedostatok vlahy, pretože posledné tri týždne boli bez zrážok. Zasiate jariny po prvých dažďoch vzišli, potrebujú prihnojiť a aj dážď. Dážď si želajú aj na Gemeri a v okrese Komárno.
Naopak daždivo majú v okresoch Stará Ľubovňa, kde poľnohospodári museli jarné práce prerušiť, a aj v Bardejove. V okrese Veľký Krtíš sú jarné práce vo svojej záverečnej fáze.
Aj v Prešovskom okrese prvú fázu jarných prác poľnohospodári ukončili, keď jačmeň, pšenica, ovos a aj jarná repka sú už osiate na plánovaných plochách. Výsadba zemiakov sa uskutočnila na 45 % plôch, nezačalo sa však ešte s osevom kukurice na zrno a slnečnice. V okrese Svidník roľníci skončili so siatím hlavných obilnín – jačmeňa a pšenice jarnej. Pokračujú s výsevom hrachu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down