02.05.2024 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

 Väčšinu opatrení vo vinohradníctve možno poskytnúť až od roku 2027

Podporu na vykonávanie opatrení v sektore vinohradníctva a vinárstva možno poskytnúť najskôr v poľnohospodárskom finančnom roku 2027.

Netýka sa to reštrukturalizácie alebo konverzie vinohradu vykonávaného výsadbou nového vinohradu na terase ani informačných akcií o víne. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory na vykonávanie opatrení Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky v sektore vinohradníctva a vinárstva. Nariadenie vo štvrtok schválil vládny kabinet.
        Podľa dôvodovej správy totiž úhrnná suma orientačných finančných alokácií na opatrenia v sektore vinohradníctva a vinárstva vo finančných rokoch 2024 - 2026 dosahuje len 112.000 eur.
        "Nakoľko sa očakáva, že v týchto poľnohospodárskych finančných rokoch bude ešte zvyšnú časť alokácie finančných prostriedkov Európskej únie pre Slovenskú republiku na poskytovanie podpory na intervencie v sektore vinohradníctva a vinárstva vo výške 4.775.000 eur potrebné použiť na poskytovanie pomoci na opatrenia v sektore vinohradníctva a vinárstva, poskytovanej Slovenskou republikou, tak sa ustanovuje, že okrem reštrukturalizácie alebo konverzie vinohradov v SR na terase, a informačných akcií o vínach SR, možno na akúkoľvek inú intervenciu SPP SR v sektore vinohradníctva a vinárstva podporu v SR poskytnúť najskôr v poľnohospodárskom finančnom roku 2027," uvádza sa v dôvodovej správe.
        V novom nariadení vláda vymedzila opatrenia a podmienky na ich vykonanie z hľadiska oprávnenosti na poskytnutie podpory. Podľa nového nariadenia vlády možno podporu vo vinohradníctve a vinárstve poskytnúť len na opatrenia, ktoré boli schválené, spĺňajú stanovené podmienky a boli už vykonané.
        "V záujme o zabezpečenie spravodlivého čerpania podpory, poskytovanej Pôdohospodárskou platobnou agentúrou na intervencie v sektore vinohradníctva a vinárstva zahrnuté v strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky Slovenskej republiky, sa navrhovaným nariadením vlády ustanovuje postup schvaľovania poskytnutia podpory na intervencie SPP SR v sektore vinohradníctva a vinárstva, pravidlá vykonávania, uskutočňovania alebo trvania týchto intervencií, a postup samotného poskytovania podpory na intervencie SPP SR v sektore vinohradníctva a vinárstva," uvádza sa v dôvodovej správe.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down