30.06.2020 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelárstvo je v kríze a počty včelstiev rastú?

Najvyšší počet včelárov a včelstiev na Slovensku bol v roku 1989, kedy bolo registrovaných takmer 39 000 včelárov s takmer 475 000 včelstvami. Po tomto roku začal v dôsledku politicko-ekonomických zmien ich počet klesať až do roku 2003, resp. do roku 2007.

V roku 2003 bol na Slovensku zaznamenaný najnižší početný stav včelstiev - 192 000 a v roku 2007 zas najnižší počet registrovaných včelárov -  13 780. Od roku 2008 sme v súvislosti s nástupom dotačného programu EÚ pre sektor včelárstva zaznamenali opätovný kontinuálny nárast počtu včelárov a chovaných včelstiev. V súčasnosti na Slovensku obhospodaruje cca 18 000 včelárov takmer 300 000 včelstiev. Väčšina včelárov je organizovaná v Slovenskom zväze včelárov (SZV).
Najvýznamnejším hospodárskym prínosom chovu včelstiev je zabezpečenie opeľovania poľnohospodárskych plodín, až 84 % druhov z 264 plodín pestovaných na území Európskej únie je aspoň čiastočne závislých od opeľovania hmyzom. Absencia hmyzích opeľovačov v rámci krajín EÚ by spôsobila 25 % pokles celkových úrod hmyzomilných plodín, pre Slovensko bola táto hodnota odhadnutá na takmer 27 %, predovšetkým vďaka vysokému zastúpeniu repky olejnej na ornej pôde.
Niektoré nepriame efekty opeľovania sa exaktne finančne vyjadriť ani nedajú. Hmyzomilné rastliny sú napr. hlavným zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov A, C, kyseliny listovej či vápnika v ľudskej výžive. Úbytky opeľovačov tak môžu zvyšovať výskyt chorôb ovplyvniteľných správnou výživou, ako napr. ischemickej choroby srdca. Opeľovači sa popri zabezpečovaní dostatku potravín spolupodieľajú na produkcii liečiv, biopalív (napr. repkového oleja), stavebných materiálu (dreva) a ostatných umeleckých a úžitkových predmetov.

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 27.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down